Analyzing the effect of kinship for re-identification attacks ingenomic data sharing beacons
Akrabalık ilişkilerinin istatistiksel veritabanlarına yapılan kimlik tespiti ataklarına karşı etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 567847
  2. Yazar: MİRAY AYŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN AYDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Gen verisi kişiye özel hassas bilgiler içerir. Kişinin gen verisi kullanılarak aile üyelerinin gen dizilimleri yüksek olasılıkla doğru olacak şekilde tahmin edilebilir veya kişi hastalık yatkınlıkları nedeniyle ayrımcılığa maruz kalabilir. Gen verilerini korumak ve bu verilerin kullanımını standart ve güvenli bir hale getirmek için“Beacon”sistemleri geliştirildi. Yapılan araştırmalar, beacon sistemlerinin bir bireyin veri setinde olup olmadığını anlamak için yapılan kimlik tespiti ataklarına karşı yetersiz olduğunu göstermiştir. Beacon sistemleri genelde belirli bir hastalığı içeren bireylerden oluştuğu için, bir bireyin veri bankasında olup olmadığının tespit edilmesi bireyin kişisel gizliliğini tehdit eden önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra gen verileri hastalıkların nedeni olan genlerin tespit edilmesi ve kişiselleştirilmiş tıp alanlarında yapılan çalışmalar için önemli bilgi kaynaklarıdır. Beacon sistemlerini kimlik tespiti ataklarına karşı korumak adına şu ana kadar alınan önlemlerin yetersiz kaldığı araştırmalar sonucunda gösterilmiştir. Bu tezde akrabalık ilişkilerinin gen verisi paylaşan beacon sistemleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışmamız, aynı nokta mutasyonları birden fazla aile üyesinde bulunabileceği için, akrabalığın kimlik tespiti atakları için yanıltıcı olabileceği gerçeğine dayanmaktadır. Çalışmamız sonucunda ebeveynlerden en az birinin beacon sistemine eklenmesinin (i) atakların başarı oranında önemli bir düşüşe yol açtığını ve (ii) bir bireyin veri setinde olup olmadığını anlamak için gereken sorgu sayısında artışa sebep olduğunu gösterdik. Akrabalık ilişkilerinin beacon sistemlerinde bir savunma mekanizması olarak kullanılmasının beacon sistemini nasıl etkileyeceğini araştırmak adına sistemdeki fayda azalması hesaplamaları da yapıldı. Son olarak büyük anne ve büyük baba gibi bireye daha uzak akrabalar eklemenin beacon sistemleri üzerindeki etkilerini analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Genomic data contains sensitive information about an individual. Family members' genome sequence can be re-constructed with high confidence or individuals' may face discrimination because of predisposition of a disease if genome sequence of a person is obtained. To protect the genomic information and provide a standardize and secure way for using this data the“Beacon project”initiated. Studies show that the genomic data sharing beacons are vulnerable to re-identification attacks. Since beacons generally constructed based on types of diseases, re-identification creates a significant risk for individuals. On the other hand, genomic data enables researchers to find the cause of diseases and improves personalized medicine. Previously proposed counter measures against re-identification attacks proved to be not effective as earlier researches show. In this thesis, we analyze the kin relationships' effect on the genomic data sharing beacons. Our study is based on the fact that kinship may be misleading for re-identification attacks since same SNPs can be appear in multiple family members. We showed that adding at least one of the parents to the beacon (i) cause significant decrease in the power of attacks and (ii) increase in the number of queries needed to confirm an individual's beacon membership. To investigate the suitability of using kinship as a counter measure for beacons we also calculate the utility decrease. We further show the effects of adding more distant relatives to the beacon such as grandparents.