Anadolu mandalarının süt verimi ve bileşenlerinin malak doğum ağırlığı ve büyüme özellikleri üzerine etkileri
The effects of dam's milk yield and milk components on calf birth weight and some growth traits in anatolian buffaloes
- Tez No: 567854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Çorum ilinde 2017 ve 2018 yıllarında doğan 98 baş malağın doğum ağırlığı ile bazı büyüme özellikleri üzerine anne süt verimi ve kalitesinin etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Günlük ortalama süt verimi (GOSV) ve yağ oranı üzerine laktasyon döneminin etkisi istatistiki olarak önemlidir (P6.50 kg ve 1300 kg olarak üç gruba ayrılmıştır. Süt yağ ve YKM'nin etkisini değerlendirmek için 8.50 ve 9.65 olarak üç grup oluşturulmuştur. En yüksek 6. ay ağırlığı GOSV yüksek (>6.50 kg) mandaların malaklarında belirlenmiştir (P=0.025). Malak doğum ve 12. ay ağırlığı annenin GOSV'nden etkilenmemiştir. En yüksek doğum (P=0.040) ve 6. ay ağırlığı (P=0.046) LSV yüksek (>1300 kg) mandaların malaklarında tespit edilmiştir. Doğum, 6. ay ve 12. ay ağırlıkları annenin sütünün yağ oranı ve YKM oranından etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of the dam's milk yield and quality traits on the birth weight and some growth traits of 98 calves born in 2017 and 2018 years in Çorum province. Effect of stage of lactation on daily milk yield (DMY) and milk fat content were significantly important (P6.50 kg and 1300 kg, respectively. To evaluate by milk fat and SNF, three groups were formed: 8.50% and 9.65%. The highest 6-month weight (P=0.025) was observed in the calves of buffaloes with high DMY (>6.50 kg). The birth and 12-month weight were not affected by DMY of dam.