Warfarin doz aşımı nedeniyle yatan hastaların klinik özellikleri ve doz aşımı ile ilgili risk faktörleri
Clinical characteristics and risk factors of patient shospitalized due to warfarin overdose
- Tez No: 567875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UZUNLULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ. İç hastalıkları kliniğinde warfarin doz aşımı nedeniyle yatan hastaların klinik, yaş, cinsiyet, komorbid hastalık, mortalite, laboratuar, diyet ve tedavi gibi özelliklerini belirleyerek, doz aşımı ile hastaların özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmak. YÖNTEM. Çalışmaya Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne Mayıs 2015 ile Mayıs 2016 tarihleri arasında yatışı olan, 18 yaş ve üzeri, herhangi bir nedenle warfarin kullanıp INR:_ 3; 50 saptanan 167 hasta (91 erkek, 76 kadın, ortalama yaş: 77±12) ardışık olarak dahil edildi. Hastaların demografik verileri, komorbid durumları, warfarin endikasyonu, antikoagülan tedavi için risk skorlaması (CHADS2-VASC), kanama riski skorlaması (HASBLED), laboratuvar değerleri, daha önce aynı nedene bağlı yatışları, kullandıkları ilaçlar, mortalite, diyet ve kanama özellikleri kaydedildi. BULGULAR. Warfarin endikasyonları sıklık sırasına göre; atriyal fibrilasyon (%66.5), valvüler kapak hastalığı (%12.6), inme (%7.2) ve derin ven trombozu-pulmoner emboli (%6.6), en sık eşlik eden komorbiditeler sırasıyla hipertansiyon (%73.7), konjestif kalp yetmezliği (%58.1) ve koroner arter hastalığı (%30.5) idi. Ortalama warfarin dozu haftalık: 30.8±8.7 mg idi. CHADS2-VASC ortalaması: 4.2±1.2, HASBLED ortalaması: 3.6±0.9, International Normalized Ratio (INR) ortalaması: 8.0±3.6, Time in Therapeutic Range (TTR) ortalaması: % 28.7±22.6 idi. Warfarinle etkileşebilecek ilaçlar sıklık sırasına göre proton pompa inhibitörü (%38.3), asetil salisilik asit (%16.8) ve dijital (%10.8) idi. Mortalite sıklığı % 0.5 bulundu. Hastaların %68.9'unun _ 5 adet ilaç kullandığı, %21.6'sının riskli olabilecek yiyecek tükettiği görüldü. Warfarin doz aşımı nedeniyle tekrar yatış sıklığı %28.7 idi. Kanama sıklığı %58.1 (majör kanama %21.6, minör kanama %36.5) idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Specifying clinic, age, gender, comorbidity, mortality, laboratory, diet and treatment of patients followed in Internal medicine inpatient clinic due to warfarin overdose and to investigate relation between overdose and patients characteristics. METHODS. Research conducted in Health Ministry Istanbul Medeniyet University Göztepe Research and Training Hospital Internal Medicine Clinic between May 2015 and May 2016. 167 Patients (91 male,76 female, mean age: 77± 12) who are 18 years old and over and using warfarin on any indication and detected INR _ 3; 50 are included consecutively. Demographic data, comorbidity, warfarin indication, risk score for anticoagulation (CHADS2-VASC), bleeding risk score (HASBLED), laboratory parameters and previous hospitalization on same indication, current medication, mortality, diet and bleeding origin of patients are recorded. RESULTS. Warfarin indications by frequency: atrial fibrillation (%66.5), heart valve disease (%12.6), stroke (%7.2) and deep vein trombosis-pulmonary embolism (%6.6), and most accompanied diseases are by frequency hypertension (%73.7), congestive heart failure (%58.1) and coronary artery disease (%30.5). Mean warfarin dosage was weekly: :30.8±8.7 mg. Mean CHADS2-VASC was 4.2±1.2, mean HASBLED was 3.6±0.9, mean International Normalized Ratio (INR) was 8.0±3.6 and mean Time in Therapeutic Range (TTR) was % 28.7±22.6. Drugs interacting with warfarin by frequency were proton pump inhibitors (%38.3), acetylsalicylic acid (%16.8) and digital (%10.8). Mortality rate was % 0.5 . %68.9 of patients using _ 5 medication , %21.6 of patients were found to had consumed chancy food which may interact with warfarin . Rehospitalization due to warfarin overdose was %28.7 . Bleeding frequency was %58.1 (major bleeding %21.6, minor bleeding %36.5).