St yükselmesiz akut koroner sendrom hastalarında epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ile timi risk skoru arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between epicardial fat tissue thickness and timi risk score in acute coronary syndrome
  1. Tez No: 567877
  2. Yazar: SELÇUK KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET AMAÇ ,Günümüzde yapılan birçok çalışmada viseral yağlanma ( epikardiyal yağ dokusu dahil olmak üzere ) ile metabolik sendrom ve akut koroner sendromlar arasında bir paralellik olduğu gözlenmiştir. Bu noktada epikardiyal yağ dokusu kitlesinin artışında ve akut koroner sendrom oluşumunda ortak risk faktörlerinin bulunması, bize bu iki durumun birbiri ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada mevcut ortak risk faktörleri düşünülerek, epikardial yağ dokusunun artan kalınlığının, ST yükselmesiz miyokard infarktüsü bulunan hastalarda yaygın olarak kullandığımız TIMI Risk Skoru arasındaki ilişkiyi incelemekteyiz. MATARYEL-METOD; Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştıma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde 2011 Mart-Eylül ayları arasında takip edilen 82 ST yükselmesi olayan AKS hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri yanı sıra TTE ile EYD kalınlığı ölçülmüştür. Aynı zamanda hastalarımızca koroner angiografisi yapılarak TİMİ Risk Skoru ve GENSİNİ Skorları belirlenmiştir. Ek olarak Laboratuvar sonuçlarıda alınmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In many studies, there is a parallel between visceral fat (including epicardial adipose tissue) and metabolic syndrome and acute coronary syndromes. At this point, the presence of common risk factors for the increase of epicardial adipose tissue mass and the formation of acute coronary syndrome suggests that these two conditions may be related. In this study, considering the common risk factors, we investigate the relationship between the increased thickness of epicardial adipose tissue and the TIMI Risk Score, which is commonly used in patients with non-ST elevation myocardial infarction. MATARYEL and Method; Turkey Training and Research Hospital Cardiology Clinic to March 2011 and September followed events between 82 and ST elevation ACS patients were included in the study. In addition to demographic characteristics, EAT thickness was measured by TTE. At the same time, TIMI Risk Score and GENSINI Scores were determined by our patients by coronary angiography. In addition, laboratory results were also obtained.