Mimarlık ve iktidar arasındaki ilişkinin siyasi parti genel merkezleri üzerinden mekân dizim yöntemiyle incelenmesi
Analyzing the relationship between political power and architecture in terms of political party headquarters using space syntax method
  1. Tez No: 567882
  2. Yazar: MİNA HAZAL TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞALGAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Siyasal iktidar, insanoğlunun dünyadaki varoluşu kadar eski bir kavramdır. Çağdaş iktidar kuramları, iktidarın örtük bir biçimde toplumun her noktasında faaliyet gösterdiğini savunmaktadır. Mimarlık da benzer şekilde sosyal yapıdan ayrıştırılamayacak kadar topluma içkindir. Dolayısıyla toplumsal faaliyetler bir arakesit olmak üzere, iktidar pratikleri ve mimarlık arasında devingen, birbirinden karşılıklı olarak beslenen bir ilişki söz konusu olmak durumundadır. Bu nedenle, özellikle olağandışı iktidar mekanizmalarının işlediği toplumlarda ve tarihsel dönemlerde, mimari üretimler sıklıkla iktidarın bir faaliyeti olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmanın temel kabulü de iktidar ve mimarlık arasında sosyal yapıya içkin, örtük bir ilişki olduğu varsayımına dayanmaktadır ve bu ilişki mekânın konfigürasyonu üzerinden doğrudan okunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Political power is as old as human existence and embedded in social texture, which means it is innate to society itself. Contemporary theories about political power are asserting that, power is performing ─and being performed─ everywhere within the society latently. Likewise, architecture cannot be dissociated from social structure. Therefore, social practices become an intersection between power and architecture. This intersection defines a dynamic domain that produces a reciprocal relationship between political practices and architectural productions. It is not a coincidence that especially when extraordinary power mechanisms are working in a society, architectural productions tend to be evaluated as power's action. Therefore the main hypothesis of this study is that, there is a latent relationship between power and architecture that is innate to social structure; which can be identified by analyzing spatial configurations.