Fethiye Körfezi'nin bazı fiziko-kimyasal parametrelerinin coğrafi bilgi sistemi ile konumsal analizi ve değerlendirilmesi
Spatial analysis and evaluation of some physico-chemical parameters of the fethi̇ye bay through geographical information system
- Tez No: 567918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Doğası, tarihi ve turistik önemiyle dikkat çeken Fethiye ilçesi 167,84 km'lik kıyı uzunluğuyla Muğla ilinin en büyük ve en kalabalık ilçelerinden biridir. Bu çalışma Aralık 2017 ve Kasım 2018 tarihler arasında, körfezde stratejik noktalardan seçilmiş 7 istasyondan alınan su numunelerinde bazı fiziko-kimyasal parametreler aylık olarak incelenmiştir. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numunelerinin analizleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde akredite olmuş Araştırma Laboratuvarları Merkezi Su Analiz Laboratuvarında yapılmıştır. Buna göre alınan su numunelerinde; Su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, doymuş oksijen, elektriksel iletkenlik, tuzluluk, askıda katı madde, toplam fosfor, orto-fosfat, nitrit azotu, amonyum azotu, nitrat azotu, bulanıklık ve BOİ5 değerleri araştırılmıştır. Bu çalışmadaki analiz sonuçları değerlendirildiğinde, özellikle yaz aylarında yaşanan yoğun turizm faaliyetleri, günlük tur tekneleri, marinalara giriş çıkış yapan tekneler, farklı boyutlardaki tekne bakımlarının yapıldığı tekne çekek bakım yerleri, turizm sezonunda körfezin aşırı kullanımı, artan nüfus, Fethiye Körfezi'ni besleyen dereler, DSİ drenaj kanalından gelen atık sular ve kullanılan tarımsal ilaçlara bağlı olarak bazı istasyonlarda su kalitesi ve çevresel anlamda kirlenmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fethiye, the place where draws attention with its nature, historical and touristic importance, is one of the largest and most populous districts of Muğla with a length of 167,84 km. In this study, some of physico-chemical parameters of water samples taken from selected 7 strategic points of Fethiye Bay are reviewed on a monthly basis between 2017 December and 2018 November. Analyzes of the water samples taken from selected stations were carried out in the Water Analysis Laboraties of the Accredited Research Laboratories Center in Muğla Sıtkı Koçman University. Besides the introducing the research area, some physico-chemical parameters (Water temperature, pH, dissolved oxygen, saturated oxygen, electrical conductivity, salinity, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, ammonium nitrogen, ortho-phosphate, total phosphorus, suspended solids, turbidity, chlorophyll-a and BOD5) are analyzed on water samples which were taken from 7 different strategic locations and compared with the before datas. When the analysis results of this study were evaluated, it was determined that there were the deterioration of water quality and environmental pollution in some stations due to intensive tourism activities especially in summer, daily tour boats, boats entering and leaving marinas, maintenance places of boats with different sizes, overuse of the bay during tourism season, increasing population, streams feeding Fethiye Bay, wastewater coming from DSİ drainage channel, and used pesticides.