Ardahan ili için iklim ve enerji analizi
Cli̇mate and energy analysis for Ardahan
- Tez No: 567919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Değişen ve gelişen dünya ile birlikte insanoğlunun yaşam şartları da büyük oranda değişim göstermiştir. Enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artış göstermektedir. Harcanan enerji, çevresel sorunları da beraberinde getirmektedir. Tüm dünya için gittikçe önemli hale gelen sera etkisi iklimsel değişikliklere sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan 1970-2010 yılları arasındaki aylık donlu günler sayısı, aylık kar yağışlı günler sayısı, aylık ortalama 5 cm, 10 cm, 20 cm ve 50 cm toprak sıcaklığı, aylık ortalama açık günler sayısı, aylık ortalama basınç, aylık ortalama bulutluluk, aylık ortalama günlük toplam güneşlenme şiddeti ve süresi, aylık ortalama kapalı günler sayısı, aylık ortalama nisbi nem, aylık ortalama rüzgâr hızı, aylık ortalama sıcaklık, aylık toplam güneşlenme süresi ve aylık toplam yağış verileri kullanılmıştır. Bu 40 yıllık süreçte meteorolojik parametrelerde ne gibi değişimlerin meydana geldiği araştırılmıştır. Araştırma Ardahan ilini kapsamakta olup, ilde 1970-2010 yılları arasındaki meteorolojik değişikliklerin analizinin yanı sıra Derece gün yöntemiyle kapsamlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the changing and developing world, living conditions of human beings have changed to a great extent. The need for energy is increasing day by day. The energy spent brings about environmental problems. The greenhouse effect, which is becoming increasingly important for the whole world, causes climatic changes. In this thesis, the number of frosty days, monthly snowy days, average 5 cm, 10 cm, 20 cm and 50 cm soil temperature, average monthly open days, monthly average between 1970 and 2010 taken from General Directorate of State Meteorological Affairs average pressure, monthly average cloudiness, monthly average daily total sunshine intensity and duration, monthly average closed days, monthly average relative humidity, monthly average wind speed, monthly average temperature, monthly total sunshine duration and total monthly rainfall data were used. The changes in meteorological parameters have been investigated during this 40-year period. The research covers the province of Ardahan, and the analysis of meteorological changes between 1970 and 2010 has been investigated extensively by Degree day method.