Ankara şartlarında bir fotovoltaik sistemin PVSYST programı yardımı ile performans analizi
Performance analysis of a solar photovoltaic system using PVSYST software in Ankara
- Tez No: 567917
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Güneş enerjisi ulaşılması kolay, temiz ve gücü bol bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Güneş'in ışınım yoluyla Dünya'ya taşıdığı enerjiyi direkt olarak elektrik enerjisine dönüştürülmesinde fotovoltaik sistemler kullanılır. Yapılan bu çalışmada, Ankara ili merkezinde bulunan bir kampüse ait bazı binaların elektrik ihtiyacının fotovoltaik sistemlerle karşılanmasının istenmesi durumunda tasarlanacak sistemden üretilebilecek enerji miktarının ve sistemin performans oranın simülasyon ortamında ölçülmesi amaçlanmıştır. Fotovoltaik sistemler tasarlanırken, sistemin kurulacağı yerin coğrafi konumu, bu yerin güneşlenme değerleri, kullanılacak fotovoltaik panel ve evirici özellikleri gibi pek çok dikkat edilmesi ve değerlendirmeye alınması gereken husus vardır. Geliştirilmiş simülasyon programları sayesinde, bu incelemeleri yapmak ve gerçeğe yakın bir sistem tasarlamak daha kolaydır. Bu çalışmada bu değerlendirmeleri yapmak üzere PVsyst V6.7.8 simülasyon aracı seçilmiştir. Yerleşkenin coğrafi konumu PVsyst programında işaretlenmiş ve bölgenin meteoroloji verileri, simülasyon aracının sunduğu Meteonorm 7.2 veritabanından sentetik olarak üretilmiştir. Yerli üreticiden tedarik edilebilecek bir monokristalin fotovoltaik panel alanı ve binaların uygun çatı alanı doğrultusunda, 2160 adet 280 W güçte fotovaltaik panel ve yine yerli üreticiden elde edilebilecek 16 adet 32 kWac güçte evirici kullanılmıştır. Sistemin kurulu gücü 604,8 kWh'tir. Sistemin şebekeye verdiği yıllık enerji miktarı, ürettiği enerji miktarı 729,67 MWh olmasına rağmen 712,3 MWh'tir. Sistemin performans oranı %84,1'dir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is driven from the Sun and has many advantages like being a clean and renewable energy source and it can be harnessed anywhere in the world. There are many ways to obtain useful energy from the Sun and one of the most common electricity generation methods is photovoltaic systems which convert the solar radiation reaching to the Earth from the Sun into electricity. In this study, it is aimed to energize some buildings of an educational campus located in the center of Ankara by using solar photovoltaic energy. When designing photovoltaic systems, there are many issues to be taken into consideration, such as the geographic location and solar radiation values of the location to be placed of the system, the photovoltaic panel and the inverter characteristics to be used. Thanks to the advanced simulation programs, it is possible and easier to make such examinations and to design close to a real-life system and to make financial analyses before investment and realization. For this reason PVsyst V6.7.8 simulation tool has been chosen in this study. Geographical location of the site has been marked in the PVsyst program and the meteorological data of the region have been synthetically generated from the Meteonorm 7.2 database, which is provided by the simulation tool. A 280 W monocrystalline photovoltaic panel that can be supplied from the domestic manufacturer is chosen to be used in the designed system. In constrained of the roof area of the buildings, 2160 photovoltaic panels are installed. 16 pieces of 32 kWac power inverters which can be supplied by a domestic manufacturer are used. The installed capacity of the system is 604,8 kWh. The amount of energy supplied by the system to the grid is 712,3 MWh. The performance ratio of the system is 84,1%.