Türkistan ili (Kazakistan)'nin yağmurkuşları (Aves: Charadriiformes) faunası
Fauna of the shorebirds (Aves: Charadriiformes) of Turkistan province (Kazakistan)
  1. Tez No: 567925
  2. Yazar: ASSEL UMERBEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma 2017 güz dönemi (Ekim ve Kasım), 2018 bahar dönemi (Mart ve Nisan), 2018 güz dönemi (Ağustos ve Ekim) tarihleri arasında Kazakistan Cumhuriyeti Türkistan bölgesinde bulunan Koskorgan Göleti'nde ve Sir Derya (Seyhun) Nehri ve nehrin taşkın su alanlarında Charadriiformes takımı kuşlarının tespiti, bileşimi, biyolojik özellikleri ve dağılımını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kuş türlerinin gözlemlenmesinde nokta sayım metodu kullanılmıştır. Bu çalışmada Koskorgan Göleti'nde Charadriiformes takımının 5 familyasına ait 18 tür, Sir Derya Nehri ve nehrin taşkın su alanlarında 4 familyaya ait 11 tür tespit edilmiştir. Familyaların takımlara göre dağılımları Koskorgan Göleti'nden da ve Sir Derya Nehri ve Nehrin taşkın su alanlarında Charadriiformes şeklindedir. Koskorgan Göleti ile Sir Derya Nehri ve nehrin taşkın su alanlarında en baskın tür Larus cachinnans olmuştur. En az birey sayısına sahip olan tür ise Koskorgan Göleti'nde Tringa stagnatilis iken; Sir Derya'da Tringa nebularia türü olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done between 2017 autumn (October, November), 2018 spring (March, April) and 2018 autumn (August, October), to determine Charadriiformes species and their population density in Turkistan province Koskorgan water rezervoir and Sir Derya flood areas and handles. Point count method was used to su rvey the bird species. In this study, it was determined five families, 18 Charadriiformes species in Koskorgan water rezervoir and four families, 11 Charadriiformes species in Sir Derya flood areas and handles. According to Charadriiformes species, numerical distribution in Koskorgan water rezervoir in Sir Derya flood areas and handles. The most dominant species were Larus cachinnans in Koskorgan water rezervoir and Sir Derya flood areas and handles. The species with lowest individual number was Tringa stagnatilis in Koskorgan water rezervoir and Tringa nebularia in Sir Derya flood areas and handles.