Açık kalp cerrahisinde kros klemp süresinin nörokognitif fonksiyonlara etkisi
The effect of cross clamp time on neurocognitive function after open heart surgery
- Tez No: 567926
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET UĞUR KOÇOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ Açık kalp cerrahisinde kros klemp süresinin nörokognitif fonksiyonlara etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. YÖNTEM Şubat 2015 – Temmuz 2015 tarihleri arasında hastanemizde koroner bypass ameliyatı olan hastalardan pre-op tetkiklerinde Karotis Doppler, Solunum Fonksiyon Testi, Ekokardiyografi ve Kan tahlillerinde risk faktörü taşımayan hastalar seçilerek ve onlara ameliyat öncesi ve sonrası Standardize Mini Mental Test uygulanarak hastaların nörokognitif fonksiyonları ölçüldü. Karotis Doppler'de %50 darlığın altı, Ef'si %40 üstü ve kapak fonksiyon problemi olmayan hastalar, SFT sinde hafif obstrüksiyon ve/veya restriksiyon kabul edilebilir tutulup onun üzerinde solunum problemi olmayan hastalar tercih edildi. Kan tahlilleri sonuçlarında hemogram, biyokimyasal değerler, ptz/inr, tit, hepatit markerları gibi rutin pre-op tetkiklerinde anormal değerleri olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR Kros Klemp süresi ; Standardize Mini Mental Test yapılan hastalarda 20 – 120 dakika arasındaydı ve bu kros klemp sürelerinde hastaların nörokognitif fonksiyonlarında bir değişiklik olmadı. SONUÇ Daha uzun kros klemp sürelerinde nörokognitif fonksiyonlarda bozulma olasılığı mümkünse de bizim araştırmamızda yeterince geniş bir aralık olan 20 – 120 dakika kros klemp sürelerinde hastaların nörokognitif fonksiyonlarında bir değişiklik olmamıştır. Anahtar Kelimeler Kros Klemp süresi, Nörokognitif fonksiyonlar, Karotis Doppler, Açık Kalp Cerrahisi, Koroner arter bypass, Standardize Mini Mental Test.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The aim of this study was to assess whether cross-clamp time had any effect on neurocognitive function after open heart surgery. METHOD Patients who underwent coronary artery bypass surgery between March 2015 and June 2015 were enrolled in the study. Patients with abnormal carotid Doppler imaging, respiratory function testing, echocardiographic findings and blood tests were excluded. Standardized Mini-Mental State Examination was used pre- and postoperatively to evaluate neurocognitive function. RESULTS Cross-clamp time ranged between 20 to 120 minutes. Neurocognitive function did not differ pre- and postoperatively. CONCLUSION Though it may me possible to observe deterioration of neurocognitive function in patients with long cross-clamp times, we did not observe such a result in our patient group with a cross-clamp time range of 20 to 120 minutes. Keywords Cross-clamp Time, Neurocognitive Function, Carotid Doppler, Open Heart Surgery, Coronary Artery Bypass Grafting, Standardized Mini-Mental State Examination.