Açık kalp cerrahisinde bikaval kanülasyon tekniği uygulanan hastalarda kros klemp süresinin böbrek fonksiyonuna etkisi
Effect of cross clamp duration on renal function in patients used with bicaval canulation technique in open heart surgery
- Tez No: 925423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKAN DONBALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Açık kalp cerrahisinin temel yardımcı ekipmanı olan ekstrakorporeal dolaşım desteğinin kullanım süresinin uzunluğu vücutta geçici ya da kalıcı sistemik hasarlara neden olmaktadır. Açık kalp cerrahisinde uygulanan kanülasyon tekniklerinden biri bikaval kanülasyondur. Bikaval kanülasyon, vena kava inferior ve süperiora ayrı olarak kanüllerin yerleştirilmesiyle uygulanan bir tekniktir. Kros klemp süresinin organ perfüzyonuna etkisi bilinmektedir. Bu çalışmada bikaval tekniği uygulan hastalarda kros klemp süresinin böbrek fonksiyonlarından üre, kreatin ve BUN değerlerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Retrospektif tasarımla gerçekleştirilen bu çalışma, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Hastanesi'nde Kalp Damar Cerrahisi bölümünde 2022-2023 tarihleri arasında bikaval kanülasyon tekniği uygulanan 60 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalar geçmişe dönük ve ameliyat öncesi dönemde herhangi bir böbrek problemi olmayan kişiler arasından seçilmiştir. Hastaların ameliyat sırasındaki kros klemp süresi 60 dakika altı ve üzeri olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. Bu grupların böbrek fonksiyon parametlerinden olan üre, kreatin ve BUN değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The length of use of the extracorporeal circulatory support, which is the basic auxiliary equipment of open heart surgery, causes temporary or permanent systemic damage to the body. One of the cannulation techniques applied in open heart surgery is bicaval cannulation. Bicaval cannulation is a technique that is applied by placing cannulas separately in the inferior and superior vena cava. The effect of cross-clamp time on organ perfusion is known. In this study, it was aimed to investigate the effect of cross-clamp duration on kidney functions, urea, creatinine and BUN values in patients who underwent bicaval technique. In this retrospective study, 60 patients who underwent bicaval cannulation technique in the Cardiovascular Surgery department of Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital between 2022-2023 were included in the study. Patients were selected from those who did not have any kidney problems in the retrospective and preoperative period. The patients were divided into two different groups as the intraoperative cross-clamp time of less than 60 minutes and above. Urea, creatinine and BUN values of kidney function parameters of these groups were compared.