Aksiyomatik tasarım yöntemi ile yenilikçi ürün geliştirilmesi
Developing innovative product by using axiomatic design methodology
  1. Tez No: 567935
  2. Yazar: İBRAHİM ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez kapsamında aksiyomatik tasarım yöntemi kullanılarak yenilikçi tüfek dipçiği geliştirilmesi ve aksiyomatik tasarım yöntemi adımlarına patent sisteminin entegrasyonu üzerinde çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda tasarımın başlangıcında patent veri tabanlarındaki öğretiler kullanılarak müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak alternatif çözümler tespit edilmiştir. Patent veri tabanlarından elde edilen çözümler kullanılarak 3 farklı yapılanma geliştirilmiş ve aksiyomatik tasarım yöntemine göre analiz edilmiştir. Çıkan sonuçlara göre yeni çözüm önerileri geliştirilerek aksiyomatik tasarım yöntemi bağımsızlık aksiyomu kriterini sağlayan 2 adet yenilikçi dipçik modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen modellerden bir tanesi yaygın tüfek modellerinde kullanılabilecek şekilde boyutlandırılmış ve ANSYS Workbench programı ile yapısal analizi gerçekleştirilmiştir. Böylelikle tasarım ve mühendislik dallarında farklı bir yaklaşım olan aksiyomatik tasarım yöntemi ile patent sisteminin entegrasyonu sağlanarak, sıfırdan başlanan tasarım süreçlerine yenilikçi bir metodoloji ile destek olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of innovative rifle butt using axiomatic design method and the integration of the patent system to the axiomatic design system have been studied. For this purpose, alternative solutions to meet customer needs have been identified by using patent databases at the beginning of the design process. Using the solutions obtained from patent databases, 3 different structures were developed and analyzed according to axiomatic design method. According to the results, two innovative rifle butt model which meets axiomatic design principles has been developed by suggesting new solution proposals. The developed model was designed to be used in common rifle models and structural analysis was performed with ANSYS Workbench program. Thus, by integrating the patent system with the axiomatic design method which is a different approach in the branches of design and engineering, the design processes starting from scratch have been supported with an innovative methodology.