Privatization in the Turkish electricity cector
Türk elektrik sektöründe özelleştirme
- Tez No: 56796
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz TÜRK ELEKTRİK SEKTÖRÜNDE ÖZELLEŞTİRME KIŞ, Mehmet Yüksek Lisans Tezi: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Osman SEVAİO?LU Eylül 1996, 100 sayfa. Bu çalışmada Türk Elektrik Sektöründeki özelleştirmenin metodları için bir model önerilmektedir. Bu sektörde özelleştirmenin gerekliliği araştırılmış ve özelleştirmenin tanımları, araçları ve aşamaları belirtilmiştir. Enerji sektöründeki özelleştirmenin gerekliliği diğer sektörlerden daha fazladır. Çünkü rekabet sadece petrol sektöründe mevcuttur ve kararlar tamamen iki tekel tarafından verilmektedir. Kömür ve elektrik tekelleri üreticilerin istekleri doğrultusunda yönlendirilmektedir, karar mekanizmaları tamamen politik kaygıların etkisindedir ve tüketici ihtiyaçları geri planda tutulmaktadır. ingiltere'de gerçekleştirilen başarılı özelleştirme örneği, Türk Elektrik Sektöründeki özelleştirmenin, bu sektörü çalışır durumda tutmak için, acil bir gereksinim olduğunu göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Özelleştirme, Elektrik Sektörü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRIVATIZATION IN THE TURKISH ELECTRICITY SECTOR KIŞ, Mehmet M.Sc. in the Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Osman SEVAİO?LU September 1996, 100 pages. In this thesis, a model for the methods of privatization process in the Turkish Electricity Sector is proposed. The necessity of privatization in this sector is researched and the definitions, tools and steps for privatization is presented. Nowhere privatization is more needed than in the energy market where competition exists only in oil; and decisions are seriously distorted by the presence influence of two nationalized corporations. The coal and electricity monopolies have been dominated by producer interests, decision-making has been highly politicized and consumer interests have been given low priority. The successful example of privatization in England ensures that privatization of the Turkish Electricity Sector is feasible; this is an urgent subject if functionality of the industry is to be maintained. Keywords : Privatization, Electricity Sector.