determination of cholesterol and ergosterol in nanarchaeological and archeological samples
Arkeolojik ve arkeolojik olmayan numunelerde kolesterol ve ergosterol tayini
  1. Tez No: 56797
  2. Yazar: MARJAN DADASHZADEH AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz ARKEOLOJİK VE ARKEOLOJİK OLMAYAN NUMUNELERDE KOLESTEROL VE ERGOSTEROL TAYİNİ Dadashzadeh Akdağ, Marjan Yüksek Lisans, Arkeometri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Lemi Türker Ocak 1996, 101 sayfa Bu çalışmada Türkiye'nin altı farklı kazı bölgesinden çeşitli örnekler toplandı. Başlangıçta bu örneklerin organik gıda kalıntıları olduğu zannedilmiştir. Bunu doğrulamak amacıyla ilk olarak yakma metodu ile bu örneklerin organik madde içerdiklerinden emin olmaya çalışıldı. Daha sonra gaz kromatografi, Jung-Biggs Moorhead ve UV-VİS spektroskopi metodlannı kullanarak örneklerin hayvansal yada bitkisel mi olduklarının tayini için analizler yapıldı, örnekleri analize hazırlamak için her birinden 2-3 gram alındı. Örneklerdeki lipid, soxhlet ekstraksiyon yöntemiyle ayrıldı, bu metodda çözücü olarak metanol kullanıldı. vBu çalışmada kolesterol ve ergosterol gibi lipid bileşikleri sırasıyla hayvansal ve bitkisel indikatörler olarak düşünülmüştür. Kolesterol ve ergosterolü birlikte içeren örneklerde Jung-Biggs Moorhead metoduyla tayinlerinde, bu maddelerin birbirlerini etkiledikleri gözlemlenmiştir. Etkileşme çalışmasına göre bu metodda, bir örnekte sözü geçen bileşikler yaklaşık aynı bulunduğunda, absorbsiyon dalga boylan yerlerinin değişmediği ama absorbsiyon değerlerinin değiştiği bulunmuştur. Buna ilaveten ergosterolün absorbsiyon dalga boyunun görünmesi yeterince hassas değildir. Kolesterolün bulunduğu bir ortamda bile ergosterolün nicel analizi için bu metodla birlikte gaz kromatografi metodunu kullanarak güvenilir sonuçlar elde edilebilir. Anahtar Kelimeler : Ergosterol, Kolesterol, Gıda Kalıntısı Bilim Dalı Sayısal Kodu : 405.03.01 Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of cholesterol and ergosterrol in nonarchaeological and archaeological samples Dadashzadeh Akdağ, Marjan M.S., Department of Archaeometry Supervisor : Prof. Dr. Lemi Türker January 1996, 101 pages In this study several samples have been collected from six different excavation sites in Turkey. Initially, these samples were supposed to be organic food residues. To test this assumption firstly, by loss on ignition method the samples were studied to make sure that they have organic matter content. Then the analyses were carried out to determine whether they were of animal or plant origin by using three different approaches; gas chromatography method; Jung-Biggs and Moorhead method and UV-VIS spectroscopy method. To prepare the samples for analyses, 2-3 grams of each sample were used to extract their lipid content by soxhlet extraction using methanol as the solvent. IIIIn this study, the lipid compounds such as cholesterol and ergosterol are taken into consideration as chemical indicators of animal and vegetable, respectively. For the samples that contain both cholesterol and ergosterol, the interference of these compounds with each other in determination by Jung-Biggs and Moorhead method has been observed. According to the interference study for this method, mutual presence of these compounds in the same sample with approximately equal ratio, does not effect the position of the wavelength of absorption but, it was observed that the absorbance values were changed. Also the recognition of the wavelength of absorption of low concentration of cholesterol in the presence of ergosterol is not so sensitive. The qualitative analysis of ergosterol, even in the presence of cholesterol, gives reliable results by performing this method together with gas chromatography method. Key words : Food Residues, Ergosterol, Cholesterol. Science Code : 405.03.01 IV