İzmir'de uygulanan kent turlarının kültür turizmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of city routes in İzmir in scope of cultural tourism
  1. Tez No: 952028
  2. Yazar: KAMİL ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN DOĞAN GÜRBÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bugüne kadar yapılan arkeolojik kazılarda, antik dönem Smyrna olarak bilinen İzmir'in 8500 yıllık tarihi geçmişini ortaya koyulmuştur ve Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığı tespit edilmiştir. İzmir'de arkeoturizm açısından önemli yerler bulunmaktadır. Bunlar; Yeşilova Höyüğü, Yassıtepe Höyüğü, Smyrna Agorası, Ephesos (Selçuk), Klazomenai (Urla), Erythrai (Ildırı), Kolophon (Değirmendere), Teos (Sığacık), Lebedos (Ürkmez) ve Phokaia (Foça) olarak sıralanabilir. Günümüzde Ege Bölgesi'nin kıyısında bulunan bu kentin turizm pazarlaması, coğrafi konum avantajından sıklıkla deniz-kum-güneş olarak yapılmaktadır. Değişen ve gelişen turizm anlayışı ve turistlerin bu üçlüye karşı doyum noktasına ulaşmasından dolayı alternatif turizm arayışları gündeme gelmiştir. Bu bağlamda kültür turizmi kavramı ortaya çıkmıştır. Kültür turizmi kavramının literatürde araştırmacılar tarafından çeşitli şekillerde tanımlandığı görülmüştür. Araştırmacılar literatürde iki temel unsur üzerinde birleşmişlerdir; turistlerin bulundukları yerdeki tarihi mekanları tanıması ve ulusal değerlere ait bilgiler edinmesi. Kültür turizmini deniz-kum-güneş üçlüsünden ayıran en önemli özelliği ise dört mevsim sürdürülebilir olmasıdır. Bu çalışmada, öncelikle İzmir'de bulunan kültür turizmi rotaları belirlenmiştir. Araştırma kısmında ise İzmir Rehberler Odası'na bağlı kültür turizmi alanında uzmanlaşan dokuz eylemli turist rehberi ile nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin sonucunda, İzmir'in kültür turizmi potansiyelinin yeterince değerlendirilmediği, rotaların üzerinde detaylı bir çalışmanın yapılması gerektiği, turizm paydaşlarının sorumluluklarının gözden geçirilmesi gerektiği ve tanıtım faaliyetleri konularında iyileştirme gerektiği sonuçlarına varılmıştır. Sonuç olarak kültür rotaları ile ilgili daha etkili bir stratejinin geliştirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Archaeological excavations have revealed so far that İzmir, historically known as Smyrna, has a history spanning 8,500 years and has hosted major civilizations such as Hellenistic, Roman, Byzantine, and Ottomans. Currently, Izmir contains significant sites in terms of archaeotourism such as Yeşilova Mound, Yassıtepe Mound, Agora of Smyrna, Ephesus, Clazomenae, Erythrae, Colophon, Teos, Lebedus and Phokaia. Today, Izmir is located on the coast of the Aegean Region, and the tourism marketing of this city is focused on sun, sea and sand trio due to its geographical location. Due to saturation of the sun, sea and sand trio and changing tourism perspectives, the search for alternative tourism comes up here. In this context, the concept of cultural tourism has emerged. This is defined by researchers with different approaches. Researchers have converged on two fundamental elements in literature. These are tourists can acknowledge historical places and learn about national values where they visit. The main distinctive point of cultural tourism from sun, sea and sand trio is cultural tourism can last all seasons in a year and increases occupancy rate in facilities. In this study, cultural routes are specified in Izmir. Research is conducted with nine active tourist guides who have experience in cultural tourism with qualitative research. As a result of the interviews, İzmir's cultural tourism potential is not used well enough, routes need to be studied elaborately, tourism stakeholders need to review their responsibilities and promotional activities of a route are inadequate. As a result, the need for the development of a more effective strategy for culture tourism is necessary.