Yazılı basında gündem belirleme yaklaşımı bağlamında 16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu kampanyası süreci
The process of the april 16,2017 constitutional amendment referandum in the context of the agenda determination approach in the printed media
- Tez No: 568001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı; 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan ve Türk siyasetinde köklü değişimlere sebep olan Anayasa değişikliği referandumu sürecinde yazılı basın üzerinden kamuoyu oluşturma ve gündem yaratma üzerinde sistematik olarak kullanılabilecek bilgilerin oluşturulmasının sağlanması olarak ifade edilebilir. Çalışmanın literatür taramasına dayanan ilk bölümlerinde, gündem yaratma, medyanın gündem yaratmadaki rolü ve kitle iletişim araçları irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde karşılaştırmalı siyasal sistemler tanıtılmış ve siyasal sistemler fayda-zarar bağlamında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye Cumhuriyeti'nde varlığını devam ettiren Cumhurbaşkanlığı makamının miladı olan 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği ile bu makamın öncesi ve sonrası yetki ve etki durumları araştırılmış ayrıca Türkiye'nin yeni sisteme giderken yazılı basında konunun siyasi aktörler tarafından nasıl görüldüğü farklı siyasi görüşler bağlamında değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde araştırma konusu kapsamında ele alınan farklı siyasi görüşe sahip 3 ulusal gazete üzerinde (Hürriyet, Yeni Şafak, Sözcü) içerik analizi yöntemiyle; gazetelerin haber sayıları, haberlerin veriliş şekilleri, haberlerin dili, haberlerin tonu, haberlerin çerçevesi, haberlerde kullanılan fotoğraflar olmak üzere toplamda altı farklı kategoride analizler yapılmıştır. Böylelikle gazetelerin yayın politikalarının sayısal verilere dayanılarak ne düzeyde tarafsız ya da taraflı olduğunun tespiti yapılmış olup burada içerik analizi yöntemi ile elde edilen verilerin istatistiki manada çeşitli araştırma konularında içerik sağlayıcısı olarak kullanılabilmesinin önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to ensure the creation of information that can be systematically used on public opinion creation and agenda creation through the printed press during the constitutional amendment referendum that held on 16 April 2017 and led to fundamental changes in Turkish politics. In the first chapter of the study based on the literature review, the agenda creation, the role of the media in creating the agenda and the means of mass media are examined. In the second chapter of the study, comparative political systems and political systems in our country are introduced and also comparisons of political systems are discussed in terms of benefit and harm. In the third chapter, the constitutional amendment on 16 April 2017 which is a milestone of the presidency that has been maintaining its presence in the Republic of Turkey, before and after the presidency as well as the authority and influence situations of it have been analysed and it has also been evaluated in the context of different political views on how Turkey is seen by political actors of the issue in the process of this new system. In the fourth chapter, three national newspapers (Hürriyet, Yeni Şafak, Sözcü), which have different political views, have been analyzed by content analysis method in six different categories, including the number of news items, the way the news was delivered, the language of the news, the tone of the news, the frame of the news, the photographs used in the news. In this way, it has been determined that the publication policies of newspapers in the political sense are impartial or biased based on numerical data and the data obtained through content analysis method has paved the way to be used as the main content provider in various research topics in statistical terms.