Kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar ve üst düzey yönetici pozisyonuna yükselmelerindeki engeller: Karaman İli örneği
The problems women face ın the workplace and the barrıers for them to be promoted to senıor management posıtıons: A case study of Karaman province, Turkey
  1. Tez No: 568013
  2. Yazar: SERAP ABUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Toplumsal yaşamda ve çalışma hayatında kadınların karar ve yetki mekanizmalarına katılımı, ülkenin gelişmesi açısından son derece önemlidir. Buradan hareketle yapılan bu araştırmanın amacı, kadın yöneticilerin çalışma hayatında karşılaştığı sorunlar ve hiyerarşik yükselmede önlerine çıkan engelleri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Karaman İlinde resmi kurum ve özel işletmelerde orta ve üst düzey yönetici konumunda görev yapmakta olan 100 kadın çalışan kasti örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve hazırlanan 83 adet anket sorusu kendilerine yöneltilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler frekans-yüzde tabloları, t testi ve tek yönlü varyans analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kadınların yönetici ve üst düzey pozisyona ulaşmalarının önündeki en önemli engellerin başında; cinsiyet ayrımı, eğitim ve mentor eksikliği ile hamilelik ve doğum gibi nedenlerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation of women in decision-making and authority mechanisms in social and working life is very important for the development of countries. Starting from this point of view, the aim of this research is to identify the problems faced by women managers in their careers and the obstacles to hierarchical promotion. For this purpose, 100 female employees working in middle and senior management positions in public institutions and private enterprises in Karaman province were selected by intentional sampling method and 83 questionnaire questions were asked to them. Data obtained from the participants were analyzed with the help of frequency-percentage tables, t-test an one-way analysis of variance. As a result of analysis, obtained from the participants, the gender distinction, lack of both education and mentor support, and pregnancy and childbirth are identified as the most important barriers for women to reach executive and senior positions.