Kadının çalışma hayatındaki yeri ve yükselişi
The Place and rise of woman in working life
- Tez No: 94090
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, kadınların yönetici olarak çalışmalarında ve yönetici konumuna terfi etmelerinde karşılaştıkları zorlukları araştırmak amacı ile hazırlanmıştır Çalışma, teorik ve ampirik olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde, kadının çalışma hayatındaki konumu ile yönetimde kadın ve kariyer gelişimi üzerinde durulmuştur. Ampirik bölümde ise kadınların çalışma hayatında ve yönetimde karşılaştıkları sorunlar ile bunların nedenlerine ilişkin veriler anket yolu ile toplanmış ve bulgular yapılan kaynak taramasına dayalı olarak öncede oluşturulan hipotezler ışığında değerlendirilmiştir. Araştırma, Erzurum Defterdarlığı Merkez Birimlerindeki kadın ve erkek yöneticiler üzerinde yapılmıştır. Araştırma, toplumda yerleşik gelenekler, ataerkil aile yapısı ve kadınlara karşı geliştirilmiş olumsuz önyargıların onların kariyerlerinde yükselmelerini engellediğini ortaya çıkarmıştır. Kadın yöneticiler sorumluluk paylaşımı konusunda eşitlikçi değerlere sahip olmalarına rağmen kendilerine destek veren eşlere sahip olmadıklarından çoklu rol üstlenmenin kadınların üst düzey konumlara yükselmelerinde engelleyici bir faktör olduğu, geleneksel tutumun örgüt kültüründe de kendini gösterdiği, yönetsel sorumluluk verilmesinde işin niteliğine göre cinsiyet ayrımı yapıldığı, ancak kadın yöneticilerin mantıksal karar ve emir veremeyecekleri, astları durumundaki erkek çalışanların kadın yöneticilerinden emir alma eğiliminde olmadıkları şeklinde kalıplaşmış tutum ve yargıların nispeten kırılmış olduğu görülmektedir. Kadının kariyer gelişimi engellerinden en büyük payı toplum kültüründen kaynaklanan engellerin alması, bunun aynı zamanda örgüt kültürünü de etkilemesi sebebiyle sosyalleşme sürecinin ataerkil değer yargılarından arındırılması ve yönetimde kadın ve erkeğe yanlı davranılmadan eşit fırsatlar verilmesi kadının kariyer gelişiminde önemli bir başlangıç noktası olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to examine the difficulties faced by women in prometion to manager-director's status. The study is composed of two main chapters, one theorical and the other emprical. In the theorical chapter, the place of women in working life, and women and career development in management have been emphasized. In the empirical one, a study has been documented with its obtained data on the problems faced by women in their working lives and on the reasons for them; then these findings have been evaluated in the light of the hypotheses previously formed as based on bibliography scanning. The research has been done to famale and male managers -directors in the Central Depertmant of Erzurum Financial Office. The study has revealed the fact that the established traditions in the socienty, patriarchial family structure and the prejudiced formed against women would prevent them from promotion in their careers. Although female directors are possessed of equalitarian norms in terms of responsibity share, it is observed that possession of multi role-playing is a preventive factor in the women's promation to upper ranks; that traditional attitude makes itself felt in the culture of the institution; that sexual discrimination is done in giving directoral responsibility according to the quality of the work; that, however, the prejudiced beliefs have been partly shattered that famele directors cannot make logical decisions and give orders, and that the male staff inferior to women do not intend to accept the orders of the female directors. The reason for these all is that they often do not have partners to support them selves. If the process of socialization is purified of patriarchial values and norms and if women are given equal opportunities and chances as men without any partial discrimination, it will be an important starting point for women in developing their careers, for the most important role in preventing the womens career certainly belongs to the social cultures.