Geçici koruma altına alınan Suriyelilerin dindarlık düzeyleri ve başa çıkma yöntemleri
Levels of religiosity and coping strategies among registered Syrian refugees
  1. Tez No: 568048
  2. Yazar: HARUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de geçici koruma altına alınan Suriyeli sığınmacıların dindarlık düzeyleri, sıkıntılarla başa çıkma yöntemleri ve bunlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Suriyeli sığınmacıların dindarlık düzeylerini tespit etmek için kullanılan ölçeğe, daha önce geliştirilmiş İslami dindarlık ölçekleri psikometrik açıdan eleştirel bir yöntemle irdelenerek karar verilmiştir. Başa çıkma ölçeği olarak da dünya genelinde en yaygın ve güvenilir olarak kullanılan bir ölçek tercih edilmiştir. Bu ölçeklerle hazırlanan metin, tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 269 gönüllü sığınmacıya anket tekniğiyle uygulanarak veriler toplanmıştır. Katılımcıların tamamı Kayseri ilinde yaşayan, 15 yaşın üzerinde, Müslüman ve geçici koruma altına alınan Suriyelilerdir. Yapılan araştırma sonucunda, sığınmacıların dindarlıkları arttıkça daha işlevsel ve sorun (problem) odaklı başa çıkma yöntemleri kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this dissertation; levels of religiosity, coping strategies and their relationship among registered Syrian refugees in Turkey are investigated. The scale used to determine the religiosity levels of the Syrian refugees is decided by examining the previously developed Islamic religiosity scales from a psychometric review perspective. As coping scale, a common and reliable worldwide scale is chosen. Data are collected by questionnaire technique using the text composed of the two scales applying to 269 voluntary refugees selected by random sampling. All of the participants are Muslim and Syrian refugees who are over 15 years old and living in Kayseri. As a result of the research, it is observed that as the religiosity of refugees increases, they use more functional and problem-focused coping strategies.