Uluslararası ceza istinabe talepnamelerinin özellikleri ve Fransızcaya çevirileri
The Features of the international criminal rogatory letters and their translation into French language
- Tez No: 568047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN DELİKTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Mütercim-Tercümanlık, Law, Translation and Interpretation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uluslararası istinabe, bir ülkenin yetkili bir adli makamının başka bir ülkenin adli makamı yerine işlemler yerine getirmesidir. İstinabe işlemleri, ilgili ülkelerle aramızda yürürlükte bulunan ikili anlaşma ya da çok taraflı sözleşmeler, bunların bulunmaması halinde de, uluslararası teamül hukuku kuralları ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde yürütülmektedir. Yabancı ülkede bulunan kişinin ifadesinin alınması, verilen kararların bu kişiye tebliğ edilmesi ya da bu kişiye ilişkin bilgi, belge elde edilmesi ya da malvarlığına el konulması işlemleri ile yabancı bir ülkeden delil elde edilmesi işlemleri diğer ülkelerin yardım ve işbirlikleriyle yerine getirilmektedir. Aynı şekilde yabancı ülkelerin de, ülkemizden benzer taleplerde bulunması söz konusu olmaktadır. Tez çalışması kapsamında istinabe ve uluslararası istinabe kavramının geniş kapsamıyla tanımı yapılmıştır. Uluslararası istinabe talepnamelerinin genel hatlarıyla özelliklerinden bahsedilip işlevleri belirlenmiştir. Talepnameler hukuk metinleri kapsamında yer aldığı için hukuk çevirilerinde uygulanabilecek kuram ve stratejilertespit edilmeye çalışılmıştır. Asıl tez konumuzu oluşturan ceza istinabe talepnamelerinin ise biçimsel ve biçemsel özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra, hangi eklerden meydana geldiği ve bu metinlerin Fransızcaya çevirisinde uygulanması gereken stratejilerele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
International rogatory is that a competent judicial authority of a State takes the actions on behalf of the judicial authority of another State. The rogatory proceedings are carried out within the scope of the bilateral agreements between us and the relevant states, or the multilateral conventions, in case these are not available, the international common law rules and principle of reciprocity. The proceedings of taking the statement of a person who is in a foreign state, serving the rendered decisions to the concerned person or obtaining the information, documents regarding the concerned person or seizure of the property of the person and obtaining evidences from a foreign state are carried out by the assistance and cooperation of the other states. The foreign states make the similar requests from our country in the same way. The concepts of rogatory and international rogatory are comprehensively defined within the scope of the thesis study. The Features of the International Rogatory Letters have been mentioned in general terms and their functions have been specified. As the rogatory letters are within the scope of the legal texts, the theories and the methods to be used in the legal translations have been tried to be determined. The criminal rogatory letters, which constitute the primary thesis subject, have been examined in terms of their stylistic features in a detailed way and then it has been discussed which annexes they consist of and the methods that are necessary to be used in the translation of these texts into French.