Harvard Üniversitesi Houghton Kütüphanesi Ms. Arab 225 numaralı Şiir Mecmuasının metni ve MESTAP'a göre tablosu
The text of the Poetry Journal found at Harvard University Houghton Library Ms. Arab 225 and a table of contents of which in accordance with MESTAP
  1. Tez No: 568120
  2. Yazar: MUSA KAZIM TIĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tezin konusu Harvard Üniversitesi Houghton Kütüphanesi Ms. Arab 225 Numarada Kayıtlı yazmanın incelemesi ve yazmanın içinde bulunan bir şiir mecmuasının transkripsiyonlu metnidir. Mecmua XVII. Yüzyılda derlenmiştir. Yazmada, incelenen şiir mecmuası dışında on ila on yedinci yüzyıl aralığında telif edilmiş 31 eser veya eserden parçalar bulunmaktadır. Çoğunluğu Tasavvuf ilmiyle alakalı olan bu eserler hakkında kısaca bilgi verilerek yazmanın muhtevası ortaya konmaya çalışılmıştır. Söz konusu eserler şunlardır: Et-Taarruf li-Meẕhebi Ehli't-Taṣavvuf, Fevāidi Şerḥ al-Taarruf, Vaṣīyāt İmām Aẓam Ebā Ḥanīfe,Ḥikāyātü'l-Enbiyā, Erbaūn Ḥadīẟān fī faḍli'l-fuḳarā ve'ṣ-Ṣūfīye, Erbaūn Ḥadīẟen maa Şerḥihā alā muḳteżā meşrebi's-Ṣūfiyye, Şaḳāiḳu'd-Daḳāiḳ Ḥadāiḳu'l-Ḥaḳāiḳ, Iṣṭılāhāt-ı Ṣūfiyye, Ravżatü'l-menāẓīr fī aḫbāri'l-evāili ve'l-evāḫir, Ḥilyetü'l-Ebdāl, Risale-i Tamāmī-i Esāmī, Risāle-i Azīz B. Muḥammed Nesefī, Üsküdarî Mahmud Efendi'nin vasiyetidir, Eşār-ı Türkī, Risāle der İlm-i Ḫaṭṭ, Der Beyân-ı Şengerf-i Rûmî, Ney-nāme-i Ḥaẓret-i Monlā Cāmī, În Risâle-yi Dīger Der Beyân-ı Ehl-i Cem ve Erbāb-ı Tercīh, Risāle-i Sırr-ı Noḳṭa, Rumūzāt-ı Aḥmedī, Risāle-i Şārih-i Füsūs Abdī Efendi, Mirātü'l-Avālim, Manzum Yüz Hadis Tercümesi, Esmā-i Kütüb-i Ḥażret-i Şeyḫ , E'r-Risāletü'l-Aşḳiyye, Noktatü'l-Beyân, Risāle-i Yigitbaşı fi'ṭ-Ṭaṣavvuf, Risāle-i Şerīfe, Kitāb-ı Mirātü'l-Muḥaḳḳıkīn, Risāle-i Ḥaḳḳa'l-Yaḳīn, Risāle-i Nūrbaḫş-ı Cāmī der-Beyān-ı Ḥaḳīḳat ü Mecāz. Tezimizin esasını teşkil eden şiir mecmuası 230a-258b varakları arasında yazmada 15. sırada kayıtlıdır. Mecmuada tespit edebildiğimiz kadarıyla 70 farklı şaire ait, 148'i Türkçe, 25'i Farsça biri Farsça Türkçe mülemma olmak üzere 174 manzume bulunmaktadır. Bu manzumelerin çoğunluğu musammat ve gazellerden oluşmaktadır. Mecmuanın muhtevası Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'a göre tablo halinde verilmiş, şiirlerin tamamı transkripsiyon alfabesine aktarılmış, yayımlanmış divanlarda ve sair kaynaklarda tespit edilen şiirler karşılaştırılarak farkları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entails an analysis of a manuscript which is found in Harvard University, Houghton Library, record number Ms. Arab 225. Throughout this thesis is a transcribed text of the poetry journal found within the manuscript- which dates back to the 17th Century. The manuscript contains 31 other works or parts of works from the 10th to 17th century, excluding the poetry journal, many of which focuses on Islamic Sufism. While providing brief descriptions about of the works, the subject aims to present a summary of the full content of the manuscript. The following are the works in the manuscript: Kitāb al-Taʻarruf li-madhhab ahl al-taṣawwuf, Fawāʼid Sharḥ al-Taʻarruf, Waṣīyat Imām Aʻẓam Abā Ḥanīfah, Ḥikāyāt al-anbiyāʼ, Arbaʻūn ḥadīthan fī faḍl al-fuqarāʼ wa-al-ṣūfīyah, Arbaʻūn ḥadīthan maʻa sharḥihā ʻalá muqtaḍá mashrab al-Ṣūfīyah, Shaqāʼiq al-daqāʼiq wa-ḥadāʼiq al-ḥaqāʼiq, Iṣṭilāḥāt ṣūfīyah, Rawḍat al-manāẓir fī akhbār al-awāʼil wa-al-awākhir, Sharḥ al-alfāẓ allatī tadāwalathā al-ṣūfīyah, Ḥilyat al-abdāl, Risalah-ʼi Tamāmī-ʼi asāmī, Risālah-ʼi ʻAzīz al-Dīn ibn Muḥammad Nasafī, Üsküdarî Mahmud Efendi'nin vasiyetidir, A collection of Turkish and Persian poetry, Risālah dar ʻilm-i khaṭṭ, Der beyân-ı şengerf-i rûmî, Nayʹnāmah-ʼi Ḥaẓrat-i Munlā Jāmī, În risâle-yi diger der beyân-ı ehl-i cem' ve erbâb-ı tercih, Risâle-yi sırr-ı nokta, Rumûzât-ı Ahmedî, Risâle-yi şârih-i Fusûs Abdî Efendi, Mir'âtu'l-avâlim, Manzum yüz hadis tercümesi, Asmāʼ kutub Ḥaḍrat al-Shaykh Ibn al-ʻArabi, al-Risālah al-ʻashqīyah, Noktatü'l-beyân, Risâle-yi Yiğitbaşı fi't-tasavvuf, Risālah-ʼi sharīfah, Kitāb-i Mirʼāt al-muḥaqqiqīn, Risālah-ʼi Ḥaqq al-yaqīn, Risālah-ʼi nūrbakhsh-i Jāmī dar bayān-i ḥaqīqat-i majāz. The poetry journal; the main subject of this thesis; is 15th among the other 31 works in the manuscript and is placed between the foils 230a-258b. To this extent, it has been revealed that there are 174 poems written by 61 different poets 148 of which is in Turkish, 25 of which is Persian and one of which is a mix of Turkish and Persian. The poems consisted mostly of Ghazal's and Musammat's. Content of the poetry journal is provided as table format in accordance to (MESTAP) the Systematic Classification Project of poetry Journals, all of the poems are transcribed and the differences are indicated in comparison with published versions and other works