Application of lean principles on supply chain management in construction through system dynamic modeling
İnşaatlarda tedarik zinciri yönetiminde yalın prensiplerin sistem dinamiği modellemesi ile uygulanması
  1. Tez No: 568161
  2. Yazar: MOJTABA HAGHIGHATNEZHAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KÖYLÜOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZLEM OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) imalat endüstrisinden kaynaklanan bir kavramdır. 'Tedarik', kritik bilgi, proje ekipmanı, işçilik ve malzemelerinin sipariş verilmesi, hızlandırılması ve teslimi anlamına gelmektedir. 'Zincirler', faktörler (insanlar ve organizasyonlar, süreçler) içerisindeki ve arasındaki bağlantılara işaret etmektedir. Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) bir ürünün hammadde çıkartılmasından üretimine ve son kullanıcıya dağıtımına kadarki akışının en etkin-zamanlı ve en etkin maliyetle planlanması, kontrolü ve gerçekleştirilmesi için gerekli olan tüm geniş kapsamlı aktiviteleri tanımlamaktadır. İnşaatlarda tedarik süreçleri çeşitli sebeplerle, sıklıkla büyük gecikmelere maruz kalmaktadır. Bu gecikmeler inşaatta ilave maliyetlere sebep olmakta ve kaynakların gereksiz harcanması anlamına gelmektedir. Buna ilave olarak, ihaleler zamanında sonuçlandırılamamakta ve bu da malzeme ve hizmetlerin tesliminde başarısızlıklara yol açmaktadır. Yukarıda anılan açıklamalar çerçevesinde bu çalışmada inşaatlarda tedarik zinciri yönetimi için bir system dinamiği (SD) modeli sunulması amaçlanmaktadır. Sonrasında, SD modeli üzerinde Yalın Prensipler uygulanarak verimliliğin artırılması ve fazlalıklar ile tamponların ortadan kaldırılmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management (SCM) is a concept which originates initially in manufacturing industry. 'Supply' refers to the ordering, expediting, and delivering of key project equipment, labor, information and materials. 'Chains' represents the idea of links within and between factors (people and organizations, and processes). Supply Chain Management (SCM) is considered as the management of all activities required to transform a raw material into a final product in the most time-effective and cost-effective way possible. SCM starts with acquiring raw material and is carried on through the production and distribution of the product to the final customer. The supply process in construction often has a large quantity of delays and cost overruns related to inadequate management tools and methods. SCM can be used as a management methodology to improve the construction industry performance. This study aims to present a system dynamic (SD) model for supply chain process in construction. Furthermore, Lean Principles will be applied on the SD model to improve the efficiency and eliminate the wastes and buffers.