Yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyümeye etkisi: OECD örneği
Impact of commodity export with high technology on economic growth: OECD case
  1. Tez No: 568177
  2. Yazar: OSMAN TAŞTEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde küreselleşmenin artması ile birlikte teknolojik ilerlemelerde hızlanmıştır. Teknolojik ilerlemelerde yaşanan olumlu gelişmeler ülkelerin büyüme potansiyellerinin artmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda teknolojik ilerlemeyi gerçekleştiren ülkelerin daha rekabetçi oldukları ortaya çıkmaktadır. Böylelikle dış ticarette yenilikçi ürünler veya ileri teknolojili ürünlerin ticareti ön plana çıkmıştır. Her geçen gün bu ürünlerin dış ticaretteki payı giderek artmakta ve ekonomilerin büyüme potansiyellerini etkileyebilmektedirler. Bu çalışmada 24 OECD ülkesinin 1990-2015 dönemi için yıllık verileri kullanılarak yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyüme üzerinde etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Değişkenleri arasındaki nedensellik ilişkisinin yönünü belirlemek için panel veri analizinden yararlanılmıştır. OECD ülkelerinde kesitler-arası bağımlılık ve heterojenite olup olmadığı test edildikten sonra, panel Granger nedensellik ilişkisi test edilmiştir. Nedensellik analizi sonuçlarına göre incelenen OECD ülkelerinin yüksek teknolojili ürün ihracatı ile ekonomik büyümeleri arasında heterojenlik olduğu ortaya çıkmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre ekonomik büyümeden yüksek teknolojili ürünlerin ihracatına doğru Almanya, Danimarka, Fransa ve Türkiye için bir nedensellik olduğu; Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatından ekonomik büyümeye doğru nedensellik ise, Avustralya ve İsrail için tespit edilmiştir. Ayrıca diğer 18 ülke için yüksek teknolojili ürün ihracatı ile ekonomik büyüme arasında bir nedensellik olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within increment of globalisation, technological improvement has become accelerated. Positive developments under technological improvement inclined increasing for countries growth potential. In this regard, it has been come into view that countries actualizing technological improvement become more competitive. Thus, trade of innovative and cutting-edge technology goods came into prominence. Therefore, market share of these goods is mounting and could affect economies growth potential. In this study, 24 OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) country's annual data from 1990 to 2015 were taken into consideration in order to analyse whether there is an impact of high technology goods export on economic growth. In terms of designating causality direction among variables, panel data analysis was benefitted. After testing dependency inter alia sections and existence of heterogeneity, panel Granger causality correlation was executed as a consecutive testing. According to outcomes of causality analyse, it has been detected that there is a heterogeneity between analysed OECD countries' high technology export and economic growth. As for that acquired results, a causality from economic growth to high technology goods export for Germany, Denmark, France and Turkey with another causality were determined from high technology goods export to economic growth for Australia and Israel. Besides, it was detected that remaining 18 OECD countries have any causality between high technology export and economic growth.