Buket Uzuner'in Uyumsuz Defne Kaman'ın maceraları (Su-Toprak-Hava) serisinde Türk Mitolojisi unsurları
An investigation on Buket Uzuner's Series of Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları (Su-Toprak-Hava Novels)
- Tez No: 568204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Buket Uzuner'in kaleme aldığı Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları serisine ait Su, Toprak, Hava romanları; Türk mitolojisini konu edinmeleri ve Türk mitolojisi ile ilgili birçok bilgiye yer vermeleri bakımından incelemeye değer görülmüştür. Bu çalışma ile amaçlanan, yapılacak inceleme sonucunda serinin romanlarında temas edilen Türk mitolojisine dair unsurları tespit etmektir. Çalışmanın kapsamı; Türk mitolojisi ve Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları serisine ait Su, Toprak, Hava romanları olarak belirlenmiştir. Çalışma yürütülürken mitoloji ve Türk mitolojisi hakkında akademik kaynaklardan okuma, araştırma ve inceleme yapılmıştır. Türk mitolojisine ait unsurların ayrıntılı dökümü çıkarılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda yazarın Türk mitolojisi konulu kaynakları taradığı ve Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları serisini elde ettiği bilgiler üzerine kurguladığı tespit edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde mit, mit-edebi eser ilişkisi, mitoloji, Türk mitolojisi ve Türk edebiyatında Türk mitolojisi gibi teze konu olan temel kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde romanların yazarı Buket Uzuner'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ile ilgili açıklama yapılmıştır. Üçüncü bölüm incelenen romanların tanıtımına ayrılmış, romanların içeriğine ve özetine değinilmiştir. Dördüncü bölümde romanlarda yer alan Türk mitolojisine dair unsurların her biri müstakil olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen unsurların Türk mitolojisine uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı kaynaklardan yapılan alıntılarla belirlenmiştir. Sonuç bölümünde, çalışma boyunca yapılan tespitler hakkında değerlendirmeye yer verilmiştir. Kaynakça bölümünde ise tezin yazımında yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları, which include Su-Toprak-Hava novels, written by Buket Uzuner, has been deemed worthy of study in terms of having given a lot of information about Turkish mythology. The aim of this study is to determine the elements of the Turkish mythology that were contacted in the novels of the series. The scope of the study was determined as the novels of Turkish mythology and Su-Toprak-Hava novels which belongs to Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları. While running the investigation research, analysing and reading were conducted from the academic sources about mythology and Turkish mythology. A detailed breakdown of the elements of Turkish mythology has been made. As a result of the study, it was found that the author scanned the sources on Turkish mythology and constructed the series on the information he gained. In the first part of the study, information has been given about the basic terms, which are the topics of the thesis, likemyth, myth-literary work, mythology, Turkish mythology and Turkish mythology in Turkish literature.In the second part, the life of the novelist Buket Uzuner and his literary personality and his works have been explained. The third part is devoted to the introduction of the novels reviewed and the content and summary of the novels are mentioned. In the fourth part, the elements of the Turkish mythology in the novels were identified as individual. Whether or not the identified elements were used in accordance with Turkish mythology is determined by quotations from sources.In the conclusion part, evaluations made during the study are evaluated. In the bibliography part, the sources used in writing the thesis are stated.