Buket Uzuner'in tabiat üçlemesinin (Su, toprak, hava) ekokritisizm açısından incelenmesi
An examination of Buket Uzuner's nature trilogy (Water, earth, air) in terms of ecocritism
- Tez No: 731989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları serisi içinde yer alan Su, Toprak, Hava romanları, Türk edebiyatında yeni bir yönelim olarak görülen çevre-yazın türünde yazılmış bir Buket Uzuner çalışmasıdır. Yazar, romanda geçen olayları günümüz Anadolu'sunda yaşamakta olan tüm kültürlerin özünde var olan kadim Kaman gelenekleri ile Orta Asya ve Sibirya mitolojilerinden esinlenmek suretiyle kurgulamıştır. Romanlarda yer alan kahramanlar bugünün dünyasında yaşayıp bu zamandaki sorunlarla baş ediyor görünseler de aslında gerek yaşam biçimleri gerek düşünce yapıları ile geleneksel kültürden kopmamışlardır. Yazar, mitolojik unsurları destek yaparak oluşturduğu romanlarını, erkek egemen zihniyetin kadın ve çevreyle ilgili sorunların kaynağı olduğunu savunur. Baskı ve zorbalığa dayalı ilişkilerle oluşturulmuş bu âlemde özlenen ve arzu edilen yaşama çevreyle ilgili sorunların feminist bir yaklaşımla ele alınarak erişilebileceğini söyleyerek bu eserleri ekoeleştirel bir yaklaşımla oluşturmuştur. Konuların seçimini de şehirlerin kentsel ve kültürel yapılarını, kentte yaşayan insanların tutumlarını göz önüne alarak yapmıştır. Serinin ilk kitabı olan Su romanında konu çevreyle ilgili sorunlar çerçevesinde aile içi şiddet ve kadın cinayetleridir. İkinci kitap olan Toprak'ta konu, kültürel mirasımızın talan edilmesiyle sonuçlanan tarihi eser kaçakçılığıdır.v Aslında“Su, Toprak, Hava, Ateş”olan dört elementin anlatılacağı bir dörtleme olacağı belirtilen roman serisinin üçüncü kitabı olan Hava'da ise bütünüyle çevre sorunlarına yönelen yazar nükleer enerjinin yanı sıra veganlık ve vejetaryenlik gibi konularını da ele almıştır. Serinin üç kitabındaki konuların tümünde hırsına ve açgözlülüğüne yenik düşen insanın hem kendisine hem de diğer canlılarla birlikte içinde yaşamakta olduğu doğaya ve kültüre verdiği zararlar vardır. Bu arada yol göstermeyi de unutmayarak bu zararcı insanların karşısına Kaman geleneğini yaşatmakta olan Umay Nine ile onun torunu olan Defne Kaman'ı koyarak iyi bir insan olmanın yollarını göstermeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
v Water, Earth, Air novels, which are included in the series of Misfits Defne Kaman's Adventures, are Buket Uzuner's work written in the environment-literary genre, which emerged as a new breath in Turkish literature. The author has fictionalized the events in the novel by being inspired by the ancient Kaman traditions and Central Asian and Siberian mythologies, which are still alive in today's Anatolia and exist in all cultures. Although the heroes in the novels seem to live in today's world and cope with the problems of this time, in fact, they have not broken away from traditional culture with their lifestyles and mentality. The author writes his novels, which she created by supporting mythological elements; It has been created by feeding it with an ecofeminist approach, which argues that the source of women and environmental problems is the male-dominated understanding and argues that the longed and desired life in this world built with relations based on domination can be achieved by dealing with environmental problems with a ecocritical approach. She made the selection of the subjects by considering the urban and cultural structures of the cities and the attitudes of the people living in the city. In the novel Water, the first book of the series, the subject is domestic violence and femicide within the framework of environmental problems. In the second book, Toprak, the subject is the smuggling of historical artifacts resulting in the plunder of our cultural heritage. In Air, which is the third book in the series of novels, which is stated to be a quartet in which the four elements, which are actually“Water, Earth, Air, and Fire”, will be explained, the author, who focuses entirely on environmental problems, also deals with nuclear energy and veganism and vegetarianism as well as this subject. In all of the subjects in the three books of the series, there is damage to the nature and culture in which a person succumbs to his greed, as well as to himself and other living things. In the meantime, by not forgetting to show the way, she tried to show the ways of being a good person by putting Umay Nine, who is keeping the Kaman tradition alive, and Defne Kaman, her granddaughter, against these harmful people.