Çeşitli yüzey işlemleri uygulanan Rezin Matriks seramiklerin rezin siman kullanılarak dişe bağlantılarının in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro evaluation of shear bond strength of Resin Matrixceramics with different surface treatment methods
  1. Tez No: 568206
  2. Yazar: ELİF MELİKE AKARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGİBE ŞENAY CANAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı; nanoseramik ve hibrit seramik yapıda olan üç farklı materyalin bağlantı yüzeyleri pürüzlendirildikten sonra yaşlandırma işlemi sonrası dişe bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve taramalı elektron mikroskobu ile görüntülenmesidir. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için çürüksüz insan santral, kanin ve molar dişleri seçildi ve dişlerin vestibul yüzleri kesilerek mine ve dentin yüzeyleri açığa çıkarıldı. Üç farklı rezin matriks bloktan (Enamic, Cerasmart ve Lava Ultimate) 5x5x2 mm lik kare prizma şeklinde toplam 84 adet örnek elde edildi. Bu seramik örnekler dual sertleşen rezin siman (Variolink II) ile dişlere yapıştırıldı. Her gruptan n=14 örneğe 3000 döngü termal döngü uygulandı. Makaslama bağlanma dayanımı testi universal test cihazı kullanılarak gerçekleştirildi. Materyallerin yapısını ve adeziv rezin siman ile dentin arasındaki bağlantı yüzeyini incelemek için elektron mikroskobu kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro Wilks testi ile incelendi. Normal dağılım gösteren veriler tek yönlü varyans analizi kullanılarak karşılaştırıldı. Gruplar arasında farklılık bulunduğu durumda Tukey HSD testi, gruplar arasında farklılık olmadığında ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Analizler 0.05'lik güven aralığında gerçekleştirildi. Termal döngü öncesi ve sonrası tüm gruplar için bağlanma değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Termal döngü öncesi ve sonrası bağlanma değerleri yüksekten düşüğe sırasıyla Enamic, Lava Ultimate ve Cerasmart olarak belirlendi. Termal döngü sonrası bağlanma dayanımı değerlerinde en fazla düşüş Cerasmartta görülürken en az düşüş Enamic grubunda görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study is; to comparative evaluation of shear bond strength of three different materials which are nanoceramic and hibrit ceramic structure and scan with a scanning electron microscope. To accomplish this study, extracted carious-free human incisor, canine and molar teeth were selected and vestibule surfaces were cut flat to get a flat enamel and dentin surfaces. A total of 84 beans were produced in the form of 5x5x2 mm square prisms from three different resin ceramic blocks (Enamic, Cerasmart, Lava Ultimate). This ceramic specimens cemented to tooth surface with dual cure resin cement (Variolink II). 3000 termal cycles were applied to half of the 28 specimens from each groups. Shear bond strength test was performed using a universal testing machine. A scanning electron microscope was used for the evaluation of the bonding surfaces between adhesive resin cement and dentine. Normal distributions of the data were examined by Shapiro Wilk test. Normal distribution data were compared using one-way analysis of variance. Tukey HSD was used when testing differences among the groups, Kruskal Wallis test was used when there was no difference. Analyzes were conducted at a confidence interval of 0.05. The difference among the bond strength in all groups before and after the thermal cycling was found statistically significant. The bond strength values before and after the thermal cycling were determined as Enamic, Lava Ultimate and Cerasmart in descending order, respectively. The highest decrease in bond strength after thermal cycling was seen in Cerasmart and the least decrease was seen in Enamic group.