Beden eğitimi derslerinde yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturulmasının öğretmen ve öğrenci tarafından değerlendirilmesi
Teacher and student evaluation of constructivist learning environment in physical education courses
- Tez No: 568254
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; ortaokullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ve onların öğrencilerinin, yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturmadaki başarılarının cinsiyet, sınıf düzeyi, öğretmen yaşı, hizmet yılı, sınıf öğrenci sayısı, hizmet içi eğitime katılma ve spor salonuna sahip olma değişkenleri açısından karşılaştırmalı biçimde belirlemektir. Araştırma nicel türde tarama modelindedir. Bu çalışmanın evrenini; 2014-2015 yılına ait Mersin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 93 devlet ortaokulunda okuyan 59.408 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 250 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise evrenden ilçelere göre“basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle”seçilmiş 30 ortaokulda görev yapan 115 beden eğitimi öğretmeni ve onların ders verdikleri her öğretmen için 5, 6, 7 ve 8. Sınıflardan seçilmiş 10 öğrenci olmak üzere toplam 1.150 ortaokul öğrencisinden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak Tenenbaum, Naidu, Jegede ve Austin (2001) tarafından geliştirilen“Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı Ölçeği: Öğretmen Formu ve Öğrenci Formu”(YÖOÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; ikili gruplarda ölçekten alınan puanlar arasındaki farkın anlamlılığı için bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla gruplar için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) istatistik teknikleri uygulanmış, Post-Hoc test olarak Tukey kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki ilişki düzeyini test etmek amacıyla da Nokta Çift Serili Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Hata payına 0.05 düzeyinde bakılmıştır. Analizler sonucunda; öğretmenlerin yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturmada cinsiyet ve hizmet içi eğitime katılma durumu etkili bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research is; physical education teachers and their studens who work in secondary schools, the learning environment of the constructors and the lives of the targets, age level, class level, teacher age, year of service, class number of students, in-service trainings and gym. The research is in the model of quantitative scanning. The universe of this study; There are 59.408 students and 93 physical education teachers working in 93 public secondary schools of Mersin National Education Directorate which belong to Mersin National Education Directorate in 2014-2015. The sample group of the research consisted of 115 physical education teachers working in 30 middle schools and a total of 1,150 secondary school students in one of the 5, 6, 7 and 8 classes of 10 teachers. As a data collection tool, Tenenbaum, Naidu, Jegede and Austin (2001) were designed in a specific configuration. Environment Scale: Teacher Form and Student Form (YÖOÖ). In the analysis of data; One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Turkey for Post-Hoc test applied with statistical applied. For the relationship between continuous variables, Point-Biserial Korrelation was used. Pearson Momemtler Product Correlation analysis was performed. The error level was 0.05. Analyzes focusing on gender and in-service training in teachers' constructivist learning environment is not significant (p> 0.05).