Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde çalışan , spor yapan ve yapmayan personelin yaşam doyumu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of life satisfaction and bornout levels of sports and non-sports personel working in Kahramanmaraş Metropolitan municipality
  1. Tez No: 568266
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Spor yapmanın bedensel sağlığa faydası olduğu bilinmekle birlikte, insanın psikolojik ve ruhsal sağlığına da faydalarının olduğu bilinmekte ve göz ardı edilmemesi gereken bir durum olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber spor yapan bireylerin çalışma performansının arttığının gözlemlenmesi ve tükenmişliğini önleme konusunda da faydalarının olduğunu göstermek bizi bu çalışmaya sevk eden neden olmuştur. Çalışmanın amacı spor yapan ve spor yapmayan belediye personelinin yaşam doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın verileri, Diener ve diğ. (1985), tarafından geliştirilen Türkçe'ye çevrilmesi ve uyarlanması Köker (1991), tarafından yapılan Yaşam Doyumu Ölçeği (The Satisfaction With Life Scale) ve Maslach ve Jackson tarafından 1981 yılında geliştirilen Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın evreni, Kahramanmaraş ili ile sınırlıdır. Örneklem grubu ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde görev yapan personelden tesadüfi olmayan rastgele seçilmiş ve değişik birimlerde görev yapan toplam 506 personelden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda, spor yapan belediye personelinin yaşam doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin spor yapmayan belediye personeline göre anlamlı düzeyde farklılaştığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Not only benefits in pysical healt but also benefits in psychological and spirutual healt of human are known and is not ignored. However; to be observed to increase the working performance of a person who does sports and to Show benefits about preventing burnouts are reasons that dispact us to work. The aim of study is to be investigated about municipal staffs' life saticfaction of life and burnout level. The datas of research is got by using“The Saticfaction with Life Scale”which translated in Turkish and adapted by Koker and by using“Maslach Burnout Inventory”which improved by Diener and (diğ). Universe of research is limeted wiht Kahrmanmaras. Sample group is formed 506 KahramarasMetropolitanMunicipalstaffswhoworkdifferentdepartmentsandtheywereselectedro ndomly but not accidentally. As a result of study, it is observed that life satisfaction and bornout levels of municipal staf who do sport get significantly different from municipal staff who do not do sports.