Elbistan'da nüfus ve yerleşme
Population and settlement in Elbistan
- Tez No: 584446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Elbistan İlçesi, Kahramanmaraş İli'ne bağlı olup Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer almaktadır. Bu çalışmada Elbistan şehir merkezinin yanı sıra ilçenin idari sınırları içerisinde yer alan tüm yerleşim birimlerinin fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri tüm yönleriyle ele alınmıştır. Elbistan'ın sahip olduğu coğrafî konum, tarihî, fizikî ve beşerî özellikler sayesinde çevresine göre merkezi bir konum özelliği kazanmıştır. Bu özelliği, ilçenin her yönden kalkınmasına önemli katkılar sağlamıştır. Elbistan İlçesi; tarım, sanayi, ticaret, maden, turizm, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi alanlarda önemli bir potansiyele sahiptir. İlçe, sadece kendisine bağlı kırsal mahallelerin değil komşu olduğu ilçelerin de birçok ihtiyacının karşılandığı bir özelliğe sahiptir. Tarihi süreçte ilçe nüfusunda sayısal anlamda bazı değişimler yaşanmıştır. Termik Santraller ve Şeker Fabrikalarının faaliyete geçtiği 1980'li yıllarda artan nüfus, 1990 yılında ilçeye bağlı kasaba iken ilçe statüsüne kavuşan Ekinözü ve Nurhak'ın ayrılmasıyla nüfusta önemli bir azalma meydana gelmiştir. Günümüzde ise ilçe nüfusu az da olsa azalma eğilimindedir. İlçenin idari yapısı, 2014 yılına kadar 14 merkez mahalle, 9 kasaba ve 69 köyden oluşmakta iken bu tarihten itibaren Kahramanmaraş'ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne yükselmesiyle birlikte ilçe 14'ü merkezde ve 78'i kırsalda yer alan 92 mahalleden oluşan bir yapıya kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
District of Elbistan is registered under the Province of Kahramanmaraş and located in the Upper Euphrates Section of Eastern Anatolia Region. With this study, in addition to Elbistan city center, physical and human geography features of all the settlement units within the district administrative boundaries were discussed in all aspects. Thanks to its geographical location, historical, physical and human characteristics, Elbistan has gained a central position feature compare to its surroundings. This feature has made significant contributions to the development of the district in all aspects. Elbistan district has an important potential in the areas such as agriculture, industry, trade, mining, tourism, education, health and transportation. The district has a speciality which many needs of not only the rural districts connected to it but also the neighbouring districts are met with. In the historical process, some changes occurred in the district's population in terms of number. The increasing population with the start of thermal power plants and sugar factories in 1980s, decreased significantly with separation of Ekinozu and Nurhak in 1990, which gained the status of the district while they were the towns of the district formerly. Today, the population of the district tends to decrease even at small rates. Till 2014 the administrative structure of the district was consisted of 14 central neighbourhoods, 9 towns and 69 villages, and since then with the rise of Kahramanmaraş to the status of Metropolitan Municipality, the district reached a structure consisting of 92 neighbourhoods, 14 of which were located in the district centre and 78 of them were in rural areas.