Erkek çocuklarda voleybol temel beceri çalışmalarının motorik özelliklere etkisi
The effect of volleyball basic skill studies on motoric characteristics in boys
- Tez No: 568282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: 10-12 Yaş Erkek Çocuklarda Voleybol Temel Hareket Beceri Çalışmalarının Motorik Özelliklere Etkisinin İncelenmesidir. Yöntem: Araştırma grubunu, İstanbul / Beylikdüzü Okyanus Koleji Ortaokulu'nda ve Okyanus Koleji Spor Kulübü'nde eğitim gören 10-12 yaşında 50 gönüllü erkek çocuk oluşturmuştur. Araştırmaya katılan, çocukların boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra araştırmacı tarafından motor becerileri Eurofit testleri içeren 7 istasyondan (Flamingo denge testi, Durarak uzun atlama, Mekik testi, 20 mt sürat testi, Pençe kuvveti testi, Şınav testi, Otur eriş testi) oluşan beceri parkuru uygulanmıştır. Ön test sonuçlarını oluşturan her bir ölçüm puanları kaydedilmiştir. Kontrol grubu 8 hafta süre ile uygulamaların dışında tutulmuştur. Deney grubuna temel voleybol eğitim programı 8 haftalık süre ile haftada 2 gün günde 75 dakika olmak üzere uygulanmıştır. 8 haftanın sonunda ince ve kaba motor becerileri içeren 8 istasyondan oluşan beceri parkuru tekrar uygulanıp, son test sonuçlarını oluşturan istasyon puanları ve parkuru bitiriş süreleri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri ve normallik testleri yapılmıştır. Veriler Shapiro-Wilks normallik testi yardımı ile incelenmiştir (n < 30) . Araştırma soruları analizi için General Linear Model (Repeated Measures) testi uygulanmıştır. Verilerin analizi %95 güven aralığında, p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of volleyball basic motion skill training on motoric characteristics in 10-12 year old boys. Method: The study group consisted of 50 volunteer male children aged 10-12 years who were studying in Istanbul / Beylikduzu Okyanus Koleji and Okyanus Koleji Sports Club. The height and weight of the children who participated in the study were measured. Then, the motor skills were measured by applying 7 stations (Flamingo equilibrium test, Stop long jump, Shuttle test, 20 mt speed test, Paw force test, Push-up test, Sit-up test) consisting of Eurofit tests. Each measurement score of the pre-test results was recorded. The control group was kept out of the applications for 8 weeks. The basic volleyball training program was applied to the experimental group for a period of 8 weeks, 2 days a week and 75 minutes per day. At the end of 8 weeks, the skills track consisting of 8 stations, including fine and rough motor skills, was reapplied and the station scores and track finish times were recorded. The data was analyzed in SPSS 20.0 program. Descriptive statistics of the data and normality tests were performed. The data was also analyzed with Shapiro-Wilks normality test (n 0.05). While the grip strength of the control group did not show a significant difference according to the pre-test and post-test results, there was a significant difference in the pre-test and post-test values of the right hand grip strength after 8 weeks of study (p< 0.05). The control group's shuttle and push-up data did not change significantly after 8 weeks but a significant difference was found in the experimental group data (p< 0.05). Significant changes were observed in the pre-test and post-test measurements of the control group balance parameters (p> 0.05). When the control group was compared with the experimental group, significant changes were obtained (p> 0.05). Conclusion: As a result of this research on children, there is a measurable development in the experimental group. It can be stated that basic volleyball training is effective for increasing the selected motor skills. In this study, which can be a reference for future researches, significant differences were recorded on motor skills by basic volleyball training.