Erkek çocuklara uygulanan 8 haftalık voleybol temel eğitim antrenmanlarının bazı motorik özelliklere etkisi
The effect of 8 weeks volleyball basic technical training on some motor skills in boys
  1. Tez No: 754483
  2. Yazar: TÜLİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı erkek çocuklara uygulanan 8 haftalık voleybol temel eğitim antrenmanlarının bazı motorik özelliklere etkisini incelemektir. Araştırmaya Sinop ili Dikmen ilçesi Can Kardeşler Baysun ortaokulu beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflardan toplam 40 gönüllü 10-14 yaş erkek öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların boy ve kilo ölçümleri alınmıştır. Eurofit terslerden oluşan 9 istasyon (flamingo denge testi, durarak uzun atlama, sırt dinamometresi, bacak dinamometresi, mekik testi, 20 m sürat testi, pençe kuvveti testi, şınav testi, esneklik) beceri parkuru uygulanmıştır. Yapılan ön terslerle her bir parkur puanı kaydedilmiştir. Deney grubuna ise 8 hafta boyunca haftada 2 gün ve günde 40 dk temel voleybol eğitimi uygulanmıştır. 8 haftanın sonunda deney ve kontrol grubuna 9 istasyondan oluşan eurofit testleri tekrar uygulanmış ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere uygulanacak olan testlerin seçimi öncesinde hata terimlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini kontrol etmek amacı ile shapiro-wilk normallik testi uygulanmıştır (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırma bağımsız örneklem t-test ve eşleştirilmiş gruplarda t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları ortalama ve standart sapma (x±ss) olarak ifade edilmiş olup, verilerin istatiksel analizi ve yorumları (p0.05). Sonuç olarak, erkek çocuklar üzerinde yapılan 8 haftalık voleybol temel antrenmanlarının, bazı motorik özelliklere ve fiziksel gelişimlerine olumlu etkileri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of 8-week volleyball basic training exercises applied to boys on some motoric properties. Fifth, sixth, seventh and eighth grade male students, aged 10-14 years, participated in the study. Height and weight measurements of the children participating in the study were taken. 9 stations consisting of Eurofit reverses (flamingo balance test, standing long jump, back dynamometer, leg dynamometer, sit-up test, 20 m speed test, claw strength test, push-up test, flexibility skill park were applied. parkour score was recorded. Basic volleyball training was applied to the experimental group 2 days a week and 40 minutes a day for 8 weeks.At the end of 8 weeks, eurofit tests consisting of 9 stations including fine and gross motor skills were applied to the experimental and control groups Before choosing the tests to be applied to the data obtained in the study, the shapiro-wilk normality test was applied to check whether the error terms showed normal distribution (p>0.05).Intergroup comparison independent sample t-test and analyzed by t-test in paired groups. The statistical analysis and interpretation of the data were accepted as significant (p0.05). As a result, it can be said that 8-weeks volleyball basic tecnical training have positive effects on the motoric features and physical development on boys.