Yeni a dergisinin Türk Edebiyatındaki yeri ve sistematik indeksi
The place and systematic index of Yeni a Journal in Turkish Literature
  1. Tez No: 568295
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Yeni a dergisi 1956-1960 yılları arasında yayımlanan a dergisinin devamı olarak 1 Nisan 1972'de çıkmaya başlamıştır. 12 Mart İhtilâli'nden hemen sonra çıkan dergide, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemi hissetmek mümkündür. Derginin yeniden yayımlanma amaçlarından biri de“1968 kuşağı”diye tabir edilen gençliğin önünü kesmeye çalışan yönetimi eleştirmektir. Bu amaç aynı zamanda dergide yayımlanan fikir yazılarının, şiirlerin, hikâyelerin, röportajların da konusunu büyük ölçüde belirlemiştir. Tezimizin amacı Yeni a dergisi penceresinden bir anlamda dönemin panoramasını çıkarmaktır. Dergide yer alan ürünler incelendiğinde, bu metinlerin dönemin atmosferiyle birlikte zaman zaman edebî dilden çıkıp politik bir söyleme dönüştüğü de görülmektedir. Bu dilin sebeplerinden biri de dergi kadrosunun eserlerini toplumcu gerçekçi akımıla biçimlendiriyor olmalarıdır. Tezimiz üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde dünyada ve Türkiye'de dergi tarihi kısaca ele alınıp, dönemini etkileyen dergiler üzerinde durulmuştur. Ayrıca 12 Mart Muhtırası'na zemin hazırlayan, önce Fransa'da başlayıp daha sonra etkileri Türkiye'de de görülen“1968 kuşağı”incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Yeni a dergisinin tanıtımı yapılmış, dergide çıkan yazıların üzerinde tek tek durulmuştur. Üçüncü bölümde ise önce dergi numarasına göre, sonra da yazarların soyadlarına göre fihrist çıkarılmıştır. Yayımlandığı dönemde Sosyalist kimliği baskın olan kişileri etrafında toplamayı başarmış ve dönemine ışık tutmak gibi bir misyona sahip olması bakımından Yeni a'nın Türk edebiyatında oynadığı rol sonuç bölümde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 1970s were“rich”years, in terms of journalism, in Turkey. The Yeni a magazine can be counted as one of the seriches. Between April 1, 1974 and June 1, 1974, twenty seven issues were published under this title. The publishing years of the journal were quite painful for Turkey. Turkey, yet unableto recover from the effects of May 27 coupd'etat, wasthis time facing the March 12 Memorandum.While this process has affected everything in the country, the publishing world had also taken its share. Forth is reason, the situation of the country was taken into consideration while examining the Yeni a. Ourthes is consists of three parts. In the first part, the world of pres and publishing both around the globe and in our country has been mentioned. The journals, that has managed to become corner stones,effected theer a andattract edvastamounts of reader saround itself in Turkey until the 1970s were briefly introduced.In addition to this, some in formation about, the“1968 Generation”, which had effected the World andour country, that has shaped the contents of the Yeni a were given andits effects on the journal were emphasized. In these condchapter, the journal is introduce dand some articles and poems that were published in the journal were examined. There percussions of these writings, in the world of literature at the time of the journal,were emphasized. Inthethird chapter, the Works that were published in the journalarelisted first by numbers, then by author names. Inthe conclusion section, a general evaluation was made on the place and importance of the journal in our literature with there sults that were obtained from this study.