Arıtma tesisi atık suyunun bazı buğdaygil (Poaceae) ve baklagiller'in (Fabaceae) gelişimi ve besin elementleri içeriğine etkileri
The effect of treatment plant waste water on development and nutri̇ent uptake of some wheat (Poaceae) and legumes (Fabaceae)
- Tez No: 568298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖSMETULLAH ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniveristesi Zirrat Fakültesi Tarla Bitkileri iklim odasında yürütülmüştür. Denemede, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi suyunun saf su ile farklı oranlarda karıştırılarak elde edilen dört farklı sulama seviyesi uygulanmıştır. Deneme tesadüf parsellerinde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, uygulamaların otlak ayrığı, domuz ayrığı ve yonca bitkilerinin gelişimi ve besin elementleri içeriğine etkisi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Sulama seviyelerinin otlak ayrığının boyunda meydana getirdiği artış önemsiz bulunurken, domuz ayrığı ve yonca boyunda neden olduğu artış önemli bulunmuştur. Biçim dönemlerinin her üç bitkinin boyu üzerindeki etkisi önemli bulunmuştur. Sulama seviyesi ve biçim dönemlerinin Otlak ayrığı, domuz ayrığı ve yoncanın yaş ot ve kuru artışına etkileri önemli bulunmuştur. Dört sulama seviyesi her üç bitkide besin elementi ve metal artışına neden olurken, domuz ayrığı bitikisi dışında selenyum içeriğinde azalma ya neden olmuştur. Yoncanın kalsiyum içeriğindeki artış, Otlak ayrığının molibden içerğindeki artış ile Domuz ayrığının selenyum içeriğindeki artış ve azalış ise önemsiz bulunmuştur. Sulama seviyelerinin Ca ve Se dışındaki tüm besin elementleriyle ilişkisi pozitif ve önemli olmuştur. Sulmadaki atıksu oranının artmasıyla toprak pH'sında meydana gelen azalma besin elementi alımını kolaylaştırırıken, artan tuzluluk olumsuz bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre sulama suyu olarak kullanılacak suyun özelliklerine de bağlı olarak; sulama suyuna % 25'den fazla atık suyun karıştırılması tuzluluk riskini arttırabileceği belirlenmiştir. Tarla koşullarında yapılcak çalışma ile uygulanabilirliği yüksek sonuçlar eld etmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the climate room of the Faculty of Agriculture, Van Yüzüncü Yıl University. In the experiment, four different irrigation levels obtained by mixing the water of Advanced Biological Wastewater Treatment Plant with pure water in different ratios were applied. The experiment was conducted in randomized plots with three replications. In this study, the effects of the applications on the development and nutrient content of crested wheatgrass, orchard gras and alfalafa plants were investigated. While the increase in irrigation levels caused crsted wheatgrass height was insignificant, the increase caused at orchard grass and alfalfa height was significant. The effect of cutting periods on the height of all three plants was significant. The effects of irrigation level and cutting periods on green yield and hay yield of crested wheat garss, orchard grass and alfalfa growth were significant. Four irrigation levels caused nutrients and metals to increase in all three plants, while reducing selenium content outside the orchard garass. The relationship between irrigation levels and all nutrients except Ca and Se was positive and significant. The decrease in soil pH due to the increase of wastewater in irrigation facilitates nutrient uptake, while increasing salinity is considered as a negative result. According to the results obtained depending on the characteristics of water to be used as irrigation water; It is determined that mixing more than 25% waste water into irrigation water may increase salinity risk. It will be possible to obtain high applicability results with the study to be performed in field conditions.