Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeyleri ile temel psikolojik ihtiyaçları arasındaki ilişki
Relationship between physical education predisposition and basic psychological needs of middle school students
  1. Tez No: 568297
  2. Yazar: HARİS TAYYİP DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, bazı değişkenler kapsamında ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeylerinin ve temel psikolojik ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu örneklem çerçevesinde bu iki özelliğin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Adana ili Sarıçam ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir eğitim kurumunda öğrenim gören (yaş ortalaması=13.08±0.81) 7. ve 8. sınıf ortaokul öğrencilerinden oluşan toplamda 334 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu; demografik bilgiler, Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği ve Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistik yöntemlerinin yanı sıra değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla pearson korelasyon analizi anlamlı farklılıkların tespiti için bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin cinsiyetlerinin, beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeylerinde ve temel psikolojik ihtiyaçlar kapsamında farklılık oluşturmadığını göstermiştir. Ancak sınıf düzeyi, algılanan gelir durumu, ebeveyn eğitim durumu, serbest zaman aktivitesi ve düzenli antrenman yapma durumu değişkenleri kapsamında ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeylerinde ve temel psikolojik ihtiyaçlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerin bazı değişkenler kapsamında, beden eğitimi ve spor dersi yatkınlık düzeylerinin ve temel psikolojik ihtiyaçlarının belirlenip bu iki özellik arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırma sonuçları, öğrencilerin bazı kişisel özelliklerinin beden eğitimi ve spor dersine yatkınlık düzeylerinde ve temel psikolojik ihtiyaçlarında farklılık yarattığını göstermiştir. Sonuç olarak araştırma bulguları ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yatkınlık düzeylerini ve temel psikolojik ihtiyaç doyum düzeylerini bazı değişkenlerin etkilediği görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin psikolojik ihtiyaç doyum düzeyleri ile beden eğitimi ve spor dersine yatkınlık düzeylerinin pozitif yönlü ilişkisi, spor olgusunun öğrencilerin psikolojik gelişimine doğrudan etki ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the physical education predispositions and the basic psychological needs of middle school students within the context of some variables and to examine the relationship between these two features within the framework of this sample. The study group of the study, which is designed in the relational survey model, consists of 334 individuals consisting of 7th and 8th grade middle school students (average age of 13.08±0.81) studying at an educational institution affiliated to the Ministry of National Education in Sarıçam district of Adana in the 2018-2019 academic year. Questionnaire used as data collection tool; demographic information, Physical Education Predisposition Scale and Basic Psychological Needs Scale. Pearson correlation analysis, independent groups t test and one-way analysis of variance (ANOVA) methods were used to determine the relationship between variables as well as descriptive statistical methods. The results of the study showed that the gender of the students did not make any difference in terms of physical education predisposition levels and basic psychological needs. However, within the scope of the class level, perceived income status, parental education status, leisure time and regular training status, significant differences were determined in the physical education predisposition levels and basic psychological needs of middle school students. In the context of some variables of secondary school students, the results of physical education predisposition and the basic psychological needs of these subjects are determined, some personal characteristics of the students showed a difference in physical education predisposition levels and basic psychological needs. As a result, the findings of the study showed that some variables affect the level of physical education predisposition of middle school students and basic psychological needs satisfaction levels. In addition, the psychological satisfaction level of the students and the positive relationship between the level of physical education predisposition showed that the phenomenon of sport had a direct effect on the psychological development of the students.