Alüminyum sektöründe atık suların incelenmesi ve arıtılması
Review and treatment wastewater at aluminium industry
  1. Tez No: 301631
  2. Yazar: ÖZGE BESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, alüminyum kutu üretim tesisi atık sularının arıtılması ve bazı kirlilik parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 11/01/2010 tarihinden itibaren ayda bir kez olmak üzere bir yıl süre ile arıtma tesisinin altı farklı yerinden su örnekleri alınarak, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), alüminyum, yağ ve gres ve pH parametreleri standard metotlarla ölçülmüştür. Ayrıca, alüminyum kutu endüstrisi çıkış suyuna uygulanan kimyasal, fiziksel ve ileri arıtma prosesleri incelenmiştir. Bu amaçla koagülasyon-flokülasyon, kum filtresi ve aktif karbon prosesleri atık suya uygulanmış ve her bir sistem özellikle KOİ ve alüminyum giderimi açısından ayrı ayrı, yağ-gres ve pH açısından ise sadece deşarj suyunda incelenmiştir. Koagülasyon-flokülasyon prosesinde % 81, kum filtresinde % 82, aktif karbon tankları çıkışında % 87 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Aynı sistem proseslerinde sırasıyla %97, %98 ve %98 alüminyum giderim verimi söz konusudur. Yapılan ölçümlerde kimyasal kirliliği limit değerlerin üstünde olduğu gözlemlenen arıtma tesisi giriş suyunun doğru arıtım basmakları ile arıtıldığı gözlenmiş ve deşarj noktasında KOİ, Al, yağ-gres ve pH parametrelerinin Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve İSU Atıksuların Kanala Deşarj Yönetmeliğince belirlenmiş limit değerlerin altına çekildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is treatment and investigation of several parameters from an aluminium box manufacturing plant. Wastewater samples from six different points of treatment plant were taken every month during a year starting from 11/01/2010. Several parameters including chemical oxygen demand (COD), aluminium, oil-grease and pH were measured according to the standard methods. In addition, chemical, physical and advanced treatment processes applied for treatment plant were investigated. In respect to that, coagulation-flocculation, sand filter and active carbon processes were used in the treatment plant. While COD and aluminium removal were determined after each process, oil-grease and pH were only determined at the discharge point. The results showed that 81, 82 and 87% of COD removals were obtained at the coagulation-flocculation, sand filer and active carbon processes, respectively. The aluminium removals obtained at the same processes above were 97, 98 and 98%, respectively. The measurements showed that the influent wastewater was higher than the acceptable limit values given by the Water Pollution Control Regulation as well as the ISU Industrial Wastewater Discharge regulation. However, the effluent of treated wastewater in terms of COD, Al, oil-grease and pH were within the discharge limits.