Türkiye Dianthus L. (Caryophyllaceae) taksonları üzerinde palinolojik araştırma
Palynological study of Dianthus L. (Caryophyllaceae) taxa from Turkey
- Tez No: 568365
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR, PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yayılış gösteren Dianthus L. (Caryophyllaceae) cinsinin 89 taksonuna ait 100 örneğin polen morfolojik özellikleri ışık (LM) ve taramalı elektron (SEM) mikroskobu altında incelenip, tanımlanmış ve karşılaştırılmıştır. Polenler radyal simetrili, apolar nadiren isopolar, pantopoliporat ve şekli sferoidaldır. Ornamentasyon skabrat, skabrat-perforat, skabrat-perforat-foveolattır. Spinüller arası ornamentasyon psilat ya da granülattır. Apertür prominet veya sunken özellik gösterir. Ekzin subtektat. Sekzin nekzinden daha kalındır. 10 µm²'de spinül sayısı 9-28, punktum sayısı 1-23 arasında değişmektedir. Por sayısı taksonlar arasında 12 ± 3'den 24 ± 3'e kadar değişiklik göstermektedir. Polen karakterlerine göre UPGMA metodu kullanılarak taksonlar arasındaki filogenetik ilişki belirlenmiştir. Dianthus taksonlarının ayrımında kullanılan polen morfolojik karakterlerin önem derecesini belirlemek amacıyla PCA yani temel bileşenler analizi yapılmıştır. Çap (D), porlar arası uzaklık (C), spinül sayısı ve punktum sayısı taksonların birbirinden ayrımında önemli karakterler olarak bulunmuştur. Ayrıntılı polen morfolojisi çalışması ile Dianthus cinsinin sistematik problemlerinin çözümüne katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pollen morphological features of 100 specimens belonging to 89 taxa of the genus Dianthus L. (Caryophyllaceae) in Turkey were investigated by using light microscopy (LM) and scanning electron microscopy (SEM), described and compared. The pollen grains are radially symetrical, apolar rarely isopolar, pantopolyporate and spheroidal. The exine ornamentation is scabrate, scabrate-perforate and scabrate-perforate- foveolate. Ornamentation among spinules are psilate or granulate. The pollen grains are prominent or sunken. The exine is subtectate. Sexine is thicker than nexine. The number of spinules in 10 µm² ranges between 9-28 and punctum number 1-23. The number of pore varies between 12 ± 3 to 24 ± 3 in taxa. According to pollen characteristics, phylogenetic relationship between taxa was determined by using UPGMA method. Principle Component Analysis (PCA) was conducted for identification of valuable pollen morphological characters used for Dianthus taxonomy. The pollen diameter (D), distance between pores (C), number of spinules and punctum number were found to be important characters in the separation of taxa. The detailed pollen morphology study contributed to the solution of the systematic problems of the genus Dianthus.