Nano nikel metali ile aromatik nitro bileşiklerin indirgenmesi
Reductions of aromatic nitro compounds with nano-nickel metal
- Tez No: 568377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GENÇ BİLGİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nitro gruplarının NaBH4 ve geçiş metalleri ile indirgenmesiyle aromatik aminlerin eldesi çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. 1960 yılından bu yana hızlı ve yüksek verim sağlayarak sonuç veren birçok katalizör geliştirilmiştir. Günümüzde ise yüksek etkinlik sağlayan geçiş metallerinin kullanıldığı indirgeme reaksiyonları için hazırlanan katalizörler geliştirilmeye devam etmektedir. Bu amaçla hazırlanan katalizörlerin düşük katalitik yükleme, katalizörü yeniden kullanabilme ve uygun maliyetli olma özelliklerinin sağlanması başlıca hedeftir. Ayrıca, sunulacak yöntemin çevre dostu olması da oldukça önemlidir. Bu çalışmada, nano-Nikel partikülleri hazırlanarak, nitro indirgeme reaksiyonlarında EtOH/H2O ortamında NaBH4'ü etkinleştirecek katalizör olarak kullanıldı. Geliştirilen yöntemin uygulanabilirliği 16 farklı substituent taşıyan aromatik nitro bileşiğinde başarıyla denendi.
Özet (Çeviri)
Receiving aromatic amines by reducing nitro groups with NaBH4 and transition metals is a very commonly used method. Since the 1960s, many of catalysts have been developed which present fastly and high yield in mild conditions. Nowadays, the catalysts prepared for the reduction reactions using transition metals proving high activity are still under devolopment. The main objective is to ensure that the catalysts prepared for this purpose are capable of low catalytic loading, re-use of the catalyst and cost-effective properties. In addition, it is quite important that the method to be presented should be environmentally friendly. In this study, nano-nickel particles were prepared and used as catalyst to activate NaBH4 in nitro reduction reactions in EtOH / H2O medium. The scope of the developed method was successfully tested in 16 different aromatic nitro compounds bearing different substituents.