Optik interferometrenin uyarlamalı kayan kipli kontrolcü tasarımı
Adaptive sliding mode controler design of optical interferometer
  1. Tez No: 568389
  2. Yazar: ADNAN BİRGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, uyarlamalı kayan kipli denetleyici ile interferometri için yeni bir doğrusal olmayan kontrol sistemi sunmaktadır. Bu yönteme dayanan yaklaşım, sıfırlama devresine ihtiyaç duymadan, lineer kontrol sistemine kıyasla interferometrenin doğrusal olmayan davranışını tam olarak telafi edebilir. Ayrıca gürültülü ortamlarda bile yüksek doğruluk, düşük maliyet ve uygulama kolaylığı gibi avantajlara sahiptir. Sistemin küresel asimptotik kararlılığı, derin bir stabilite analizi ile gösterilmiştir. Yüksek gürültülü ortamlarda bile, rastgele sinyaller, sinüzoidal sinyaller veya sıfır giriş sinyalleri için doğrusal olmayan kontrolörün interferometreyi dörtlü noktada tutabildiğini gösterir. Piezoelektrik aktüatörü karakterize etmek için, yarım dalga boyundan daha küçük yer değiştirmelerin sistem için uygun olduğunu gözlemledik. Fabrika gibi ağır çalışma ortamlarında sistemde yer alarak interferometrelerin yüksek dayanıklılıkta kullanılmasını sağlar. Önermiş olduğumuz bu yöntem daha yüksek bir dinamik aralığa, çözünürlüğe sahip olup zaman gecikmesini ölçebilir ve isteğe bağlı zaman sinyalleriyle çalışabilir. Ayrıca, küçük genlikli sinyallerin doğruluğunu artıran zamansal demodülasyon yöntemlerini iyileştirir, karesel koşulun korunması (maksimum hassasiyet noktası) ve bu nedenle, sıcaklık değişimi ve hava akımı gibi güçlü dış bozucular altında bile sinyal solmasının etkisini ortadan kaldırır.
Özet (Çeviri)
This study presents a new nonlinear control system for interferometry with adaptive sliding mode controller. The approach based on this method can fully compensate for the non-linear behavior of the interferometer compared to the linear control system without the need for a reset circuit. It also has the advantages of high accuracy, low cost and ease of application even in noisy environments. The spherical asymptotic stability of the system has been demonstrated by a deep stability analysis. Indicates that the non-linear controller can hold the interferometer at quadruple point for random signals, sinusoidal signals or zero input signals, even in high-noise environments. To characterize the piezoelectric actuator, we have observed that displacements smaller than half a wavelength are suitable for the system. It enables the use of interferometers with high durability by taking part in the system in heavy working environments such as factory. This method has a higher dynamic range, resolution and can measure time delay and work with optional time signals. It also improves the methods of temporal demodulation, which improves the accuracy of small amplitude signals, preserves the quadratic condition (maximum sensitivity point) and therefore eliminates the effect of signal fading even under strong external disturbances such as temperature changes and airflow.