Implementation of fast decoupled load flow using c programming language
Hızlı ayrıştırılmış yük akış modelinin c programlama diliyle uygulanması
- Tez No: 56844
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET HIZLI AYRIŞTIRILMIŞ YÜK AKIŞ MODELİNİN C PROGRAMLAMA DİLİYLE UYGULANMASI TOYGUR, Lemi Yüksek Lisans ; Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Nezih GÜVEN Haziran 1996, 102 Sayfa. Bu tezde, güvenilirliği ve hesaplardaki verimliliği yüksek olan Hızlı Ayrıştırılmış Yük Akış Modeli uygulanmıştır. Bu metodun uygulanması süresince, bilgisayar hafıza gereksinimini ve işlem zamanım azaltmak için, dinamik hafıza açılması ve adres aritmetiği gibi özelliklerinden yararlanılan, C programlama dili tarafından kurulan, birleştirilmiş listelerden oluşmuş, seyrek matris modeli kullanılmıştır. Temel olarak, Hızlı Ayrıştırılmış Yük Akış Modeli'nin temel denklemi olan Ax = b'nin tekrar tekrar çözülme işlemi gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalarda, gerçek güç sistemi uygulamalarında önemli bir yeri olan, PV haralarında jeneratör Qlimitinin ayarlanması ve sistemdeki paralel hatlar da gözönüne alınmıştır. Program, yukarıda bahsedilen noktalar da gözönüne alınarak, değişik güç sistem verileri için test edilmiş ve hat akışları, bara gerilimleri ve açılan için doğru sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hızlı Ayrıştırılmış Yük Akış, Seyrek Matrisler, Birleştirilmiş Listeler, Dinamik Hafiza Açılımı, Jeneratör Q Limitinin Ayarlanması, Paralel Hatlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF FAST DECOUPLED LOAD FLOW USING C PROGRAMMING LANGUAGE TOYGUR, Lemi M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Nezih GÜVEN June 1996, 102 Pages. La this thesis, the Fast Decoupled Load Flow (FDLF) method, which is mostly preferred due to its reliability and computational efficiency, is implemented. During implementation of FDLF method, in order to decrease core requirements and processing time, sparse matrix structures composed of linked lists which are constructed by the features of C, such as with dynamic memory allocation and pointer arithmetic, etc., are used. Basicly, the repetitive solution of the main equation Ax = b of FDLF method is performed. During calculations, parallel lines and generator Q limit adjusments in PV buses of the system which are very important for real power msystem applications are also considered. Program has been tested for verification, for different power system data and also for different system loading conditions, considering the above mentioned points and correct results were obtained for the line flows, bus voltages and angles. Keywords : Fast Decoupled Load Flow (FDLF), Sparse Matrices, Linked Lists, Dynamic Memory Allocation, Generator Q Limit Adjusments, Parallel Lines. IV