H. 1286 – H. 1299 (M.1869 – M. 1882) yılları arasında Kastamonu vilayet salnâmelerinde Sinop Sancağı'nın transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Sinop banner in Kastamonu province salnames between hijri 1286 - hijri 1299 (Gregorian 1869 - Gregorian 1882)
  1. Tez No: 568441
  2. Yazar: ORHAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Vilayet Salnâmeleri, şehirlerin tarihinin yanında sosyal, kültürel, ekonomik, eğitim ve nüfus yapıları hakkında da önemli bilgiler vermektedir. Çalışmamızda, Kastamonu Vilayet Salnâmelerinin H. 1286, H. 1287, H. 1288, H. 1289, H. 1290, H. 1291, H. 1292, H. 1293, H. 1294,H. 1295, H. 1296, H. 1297, H. 1298 ve H. 1299 tarihli olmak üzere ilk 14 ( on dört ) sayısı incelenmiş ve Sinop sancağı ile ilgili bölümlerin transkripsiyonu yapılmıştır. Bu incelemelerde sadece Sinop bölümü ile yetinilmemiş, Sinop'a ait kazâlarda kapsam içine alınmıştır. Yapmış olduğumuz incelemeler sonucunda günümüzden yaklaşık yüz elli yıl öncesine uzanan vilayet salnâmeleri, Sinop Sancağı'nın o günlerine ait değerli bilgiler içermektedir. Osmanlı Devleti'nin son dönemine denk gelen bu dönemde devletin genel politikasının izleri yerelde de görülmüş olup, idari düzenlemelerin sancak ve kazâlardaki yansımaları tespit edilmiştir. Sancak ve kazâlarda oluşturulan meclisler, nüfuslar, okullar, tarım ürünleri vb. birçok konuda araştırmacılara önemli bilgiler sunulmuştur. Şehir tarihi araştırmalarında salnâmelerin önemli bir yer tuttuğunu düşünürsek, Sinop ve çevresi ile ilgili yapılacak araştırmalarda bu çalışmanın önemli bir eksikliği kapatacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Provincial yearbooks give important information about the structure of population, education, social, cultural and aconomical activities of the cities besides their history. In this study, the first 14th issuess of Kastamonu Yearbook dating back to H.1286, H.1287 H.1288, H.1289, H.1290, H.1291, H.1292, H.1293, H.1294, H.1295, H.1296, H.1297, H.1298 and H.1299 are studied and the sections related to Sinop Township are transcribed. In this analysis, not only Sinop section, but also the townships of Sinop are included. As a result of our examinations, the provincial yearbooks, dating back to about 50 years ago, contain valuable information about those days of Sinop Township. At this period, which coincides to the last periods of The Ottoman Empire, the signs of the general policy of the state are seen in the local and the reflections of administrative regulations in the townships are determined. The researchers are presented important information related to many issues , such as councils, population,schools and agricultural products…etc which were formed in the townships. Considering that the yearbooks take an important place in the studies of city history ,we esteem that these studies will resolve a significant deficiency in the researches which will be done in Sinop and its surroundings