2018 yılında güncellenen bilişim teknolojileri ve yazılım dersine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of teachers and students about the information technologies and software course updated in 2018
- Tez No: 568442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı 2018 yılında öğretim programı güncellenen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersinin uygulanma düzeyini, öğretmen ve öğrenci açısından yaşanılan sorunları ve üretilen çözümleri belirlemektir. Araştırma kapsamında Denizli ilindeki 5. ve 6. sınıflardaki BTY dersini alan 410 öğrenciye ve 32 bilişim teknolojileri öğretmenine anketler uygulanmış ve ders hakkındaki görüşlerini detaylandırabilmek için açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Bu dersin uygulanmasını daha detaylı inceleyebilmek adına üç öğretmen ile de görüşmeler yapılmıştır. BTY dersine ilişkin anketlerde öğretmen ve öğrencilerin derse yönelik görüşleri incelenmiştir. Buna ek olarak öğretmen görüşlerinin cinsiyet, mesleki kıdem, mezun oldukları bölüm, sınıf mevcutları, sınıflarındaki bilgisayar sayıları; öğrenci görüşlerinin ise cinsiyet, sınıf seviyeleri, bilgisayar kullanım süreleri ve becerileri açısından değişiklik gösterip göstermediği incelenmiştir. BTY dersine ilişkin öğretmen ve öğrencilerden elde edilen nicel veriler incelendiğinde, öğretmen ve öğrenci görüşlerinde dersin alt boyutları ve çeşitli değişkenler açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışmanın nitel bulguları BTY dersinin uygulamalarını daha detaylı incelemeyi hedeflemiştir. Nitel bulgular incelendiğinde, öğrencilerin büyük çoğunluğunun BTY dersinde internet kullanımı ile tanımlanan görsel, işitsel konuları sevdiği, donanım ve kodlama gibi konuları ise sevmediği görülmektedir. Ayrıca öğretmenler BTY dersinin ilkokul düzeyinde işlenmediğini, uygulamaların daha çok ortaokul düzeyinde başladığını belirtmişlerdir. Öğretmenler ve öğrenciler BTY dersinde uygulamaların artması gerektiğini ifade etmişlerdir. Ancak öğretmenler bu dersi ne kadar aktif işlerse işlesin BTY dersine yönelik uygulama örneklerinin diğer derslerle ilişkilendirilmediği gözlenmiştir. BTY derslerinin daha etkili işlenebilmesi için, BTY dersine yönelik uygulamaların ilkokul düzeyinde arttırılması ve BTY dersinin diğer derslerle ilişkilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to determine the level of application for the updated Information Technology and Software (ITS) Course, challenges experienced by teachers and students at middle school level, and the solutions created for these challenges. 410 students who are at 5th and 6th grades and take ITS course in the province of Denizli and 32 Information Technology teachers participated in the study. All participants responded to questionnaires and open-ended questions in order to elaborate on their opinions related to the ITS course. In an effort to find out how the course is implemented in a more detailed way, three teachers have been interviewed in order to reflect the process in more detail. The questionnaires focused on understanding teachers' and students' ideas about the ITS course. In addition teachers' gender, years of service, graduation major, class size and number of computers; students' gender, class levels, computer usage period and computer skills were investigated. When the views of the teachers and the students related to ITS course were examined quantitavely, no variable created a significant impact. The qualitative results focused on providing more details about the ITS applications. The results of the qualitative analysis showed that a great majority of the students like audio-visual topics stated as using Internet during the classroom. On the other hand, students did not present big interest in hardware and coding related topics in ITS course. In addition, teachers stated that the implementation of ITS course starts at the middle school level and the course is not implemented at the elementary level. Both the teachers and the students have added that the number of applications should be increased in ITS course. On the other hand, teachers' implementations did not make connections with other subject areas. To increase the effectiveness of the ITS course at elementary and middle school level, it is important to add ITS related applications at the elementary level and connecting ITS course to other subjest areas.