Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürü konusundaki hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi (Hizmetiçi eğitim programı önerisi)
Determination of in-service training needs of Turkish teachers on reading culture (Recommendation of in-service training program)
  1. Tez No: 568446
  2. Yazar: AHMET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma, Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürü konusundaki hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarını belirlemek ve belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde bir hizmetiçi eğitim programı tasarlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma türlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesindeki ortaokullarda görev yapmakta olan öğretmenlerden amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen 50 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak 11 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler tümevarımsal yol izlenerek betimsel kodlama yoluyla çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesi sonucunda Türkçe Öğretmenleri ve Okuma Kültürü, Türkçe Öğretmenleri ve Çocuk Edebiyatı ve Hizmetiçi Eğitim temalarına ve bu temalar altında yer alan 11 kategoriye ve 30 alt kategoriye ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Türkçe öğretmenlerinin genel olarak okumaya karşı olumlu bir yaklaşımı benimsedikleri bununla birlikte okuma kültürünün kavramsal çerçevesini belirleme noktasında zorlandıkları görülmüştür. Öğretmenlere göre Türkçe ders kitaplarında yer alan metinlerin nitelik bakımından bazı eksikleri bulunmaktadır. Türkçe öğretmenleri öğretim sürecinde ders kitapları dışındaki metinlerden çok az yararlanmaktadır. Öğretmenler kitap belirleme sürecinde zaman zaman zorlanmakta ve desteğe gereksinim duymaktadır. Kitap seçiminde öğretmenler en çok içerik, yaş ve düzeye uygunluk ile dil ve anlatım ile ilgili ölçütlere önem vermektedir. Tasarıma ilişkin ölçütlere ise yeterince dikkat edilmemektedir. Öğretmenler belirli koşulları sağlamak koşuluyla hizmetiçi eğitimlerin yararlı olduğunu düşünmektedir. Hizmetiçi eğitimlerin haziran ve eylül aylarındaki seminer dönemleri başta olmak üzere ders dışı zamanlarda, uygulama ağırlıklı bir biçimde gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürü konusundaki hizmetiçi eğitim gereksinimlerini karşılamaya dönük“Türkçe Öğretmenlerine Yönelik Okuma Kültürü Hizmetiçi Eğitim Programı”tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the in-service training needs of Turkish teachers on reading culture and to design an in-service training program within the framework of identified needs. In the study, case study pattern was used. The study group consists of 50 Turkish teachers who were determined by the purposive sampling method from the teachers working in the secondary schools in Çankaya district of Ankara in 2018-2019 school year. A semi-structured interview form, consisting of 11 questions, was used as data collection tool. The data obtained from the interviews were analyzed by descriptive coding through an inductive approach. As a result of the analysis of the data, Turkish Teachers and Reading Culture, Turkish Teachers and Children's Literature and In-Service Training themes and 11 categories and 30 sub-categories under these themes have been reached. According to the study results, Turkish teachers generally adopt a positive approach to reading, but they also find it difficult to determine the conceptual framework of reading culture. According to the teachers, there are some deficiencies of the texts in Turkish language schoolbooks in terms of quality. Turkish teachers have very little benefited from texts other than schoolbooks in the teaching process. Teachers sometimes having difficulty and need support during the book-selection process. In book selection, teachers mostly attach importance to the content, eligibility of target age level and the criteria related to language and expression but criteria for design and style are not sufficiently taken into account. Teachers think that in-service trainings will be more beneficial provided that certain conditions are met. They expect that in-service trainings be carried out with application oriented manner, mainly out of school times, especially in the seminar periods in June and September.“In-Service Training Program on The Reading Culture for Turkish Teachers”was designed to meet the in-service training requirements of Turkish teachers on reading culture in accordance with the data obtained from the research.