Yatılı bölge ortaokullarında yatılı olarak kalan öğrencilere verilen beslenme eğitiminin beslenme bilgi düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of the nutritional education given to the students staying in regional boarding secondary schools on their nutrition knowledge levels
- Tez No: 568472
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada amaç, Yatılı Bölge Ortaokullarında yatılı olarak kalan öğrencilere verilen beslenme eğitiminin beslenme bilgi düzeylerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çorum ilinde bulunan Merkez, Osmancık ve Kargı Yatılı Bölge Ortaokulları 5. 6. 7. ve 8 sınıf öğrencileri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Okullarda yatılı olarak barınan öğrencilerden rastgele örneklem yöntemi ile öğrenciler belirlenmiştir. Araştırmaya Çorum Merkez YBO'dan 120, Osmancık YBO'dan 75 ve Kargı YBO'dan 105 olmak üzere toplam 300 öğrenci katılmıştır. Katılan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını ve beslenme bilgi düzeylerini tespit etmek amacıyla ön test uygulanmıştır. Daha sonra haftada bir ders saati olmak üzere toplam 8 hafta beslenme eğitimi verilmiştir. Beslenme eğitimi broşürlerle desteklenmiştir. Eğitim bittikten bir ay sonra aynı öğrenci gruplarına beslenme eğitiminin kalıcılığını tespit edebilmek için izleme testi uygulanmıştır. Eğitimde sunum tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre; öğrencilerin %80,7'si daha önce beslenme eğitimi almadığını belirtmiştir. Beslenme eğitimi öncesinde öğün sıklığının üç kez olduğunu belirten öğrenci sayısı %57 iken eğitimden sonra bu değer %73,7'ye çıktığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin %81.5'i ara öğün tüketmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of the nutritional education given to the students staying in the Regional Boarding Secondary Schools on their nutrition knowledge levels. 5th, 6th, 7th and 8th grade students of Central, Osmancık and Kargı Regional Secondary Boarding School in Corum consisted of sample of the research. Students were selected with Random Sample Method from the students staying in Boarding Schools. 120 students from Çorum Central Regional Boarding Secondary School, 75 students from Osmancık Regional Boarding Secondary School, 105 students from Kargı Regional Boarding Secondary School, total of 300 students participated in the study. Pre-test was applied for the purpose of determining the nutrition habits and nutritional knowledge levels of the participating students. Later, nutrition education was given for once a week during 8 weeks. Nutrition education was supported by brochures. A follow up test was applied to the same students groups in order to determine the permanence of nutrition education one month after the education. Presentation method was used in education. According to the data acquired from the research; 80.7% of the students stated that they have not received nutrition education before. While 57% of the students indicated that the frequency of meals was three times before the nutrition education, it was observed this value increased to 73.7% after the education. As a result of the research, 81.5% of the students consume refreshment meals.