Turizmin ekonomik büyümeye katkısı: Hint okyanusu ülkesi (Mauritius) üzerine bir analiz
Contribution of tourism to economic growth: An analysis on the mauritius country
  1. Tez No: 568471
  2. Yazar: ALI MOHAMED YOUSSOUF IDJIHADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Turizm artık sadece bazı bireyler ve gruplar için sosyal bir olay değildir. Çeşitli ülkeleri ve turizm alanlarındaki yüz milyonlarca turistin akını nedeniyle, tüm ülkeleri turizm sektörünü teşvik etmeye zorlayan sosyal ve ekonomik bir faaliyet haline gelmekle birlikte turizmi gerçek bir sektör ve bir büyüme aracı haline getirmektedir. Bu dönemde, turizm sektörü diğer sektörlerden daha hızlı ve daha gelişmiş bir hale gelmiştir. Bu nedenle turizm, kolay para elde etmenin, işsizliği azaltmanın, devletin ödemeler dengesini iyileştirmenin ve GSYİH'yi artırmanın yolu olarak görülmektedir. Bu ndenlerle birçok ülkenin bu sektöre özel dikkat göstermesi gerekmektedir. Bu çalışmada turizmin, Mauritius'taki ekonomik büyümenin temel bir bileşeni olup, Mauritius'taki turizm sektörünün ekonomik büyümeye katkısını göstermeyi amaçlamaktadır. 1983-2017 dönemini kapsayan yıllık verilerde turizm sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki uzun dönemli ilişkilerin ampirik olarak incelenmesini izlemektedir. Bu bağlamda, GSYİH, turizm gelirleri ve istihdam kullanılan değişkenleri, zaman serisi yöntemleri ile ekonometrik olarak sınamaya çalışılmıştır. İki eşbütünleşme bulgularına göre, turizm gelirleri Mauritius'un ekonomik büyümesini pozitif katkısı bulunmuştur. Granger nedensellik testi sonuçları değişkenler arasındaki eşbütünleşme bulunduğu ortaya çıkmıştır. Granger nedensellik testi sonuçlara göre, turizm gelirlerinden Mauritius'un ekonomi büyümesine tek yönlü nedensellik etkisi görülmüştür. Bu nedenle, turizm gelirlerinden ekonomi büyümeye katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism is no longer just a social phenomenon for some individuals and groups. It has become a social and economic activity due to the influx of hundreds of millions of tourists in various countries and tourist areas, forcing all countries to promote the tourism sector and make it a real sector and a growth tool. During this period, the tourism sector has become faster and more developed than any other sector. Tourism is therefore an effective way of attracting hard money, absorbing unemployment, improving the state's balance of payments and increasing GDP, primarily because it is labor-intensive, that many countries pay particular attention to this sector. In this study, tourism is an essential component of the economic growth in Mauritius and aims to show the contribution of the sector in Mauritius to economic growth. The annual data covering the period of 1983-2017 follows the empirical analysis of the long-term relations between the tourism sector and economic growth. In this context, GDP, The variables used in tourism revenues and employment are econometically tested from contemporary series methods. According to the two co-integration findings, tourism revenues contributed to the economic growth of Mauritius. The Granger causality test results were found to be co-integrated between variables. According to the Granger causality test, Mauritius has a single causal effect on economic growth. Therefore, tourism revenues contributed to economic growth of the Mauritius.