Tekno-noir filmlerde teknofobi olgusu
The phenomenon of technophobia in tech-noir films
- Tez No: 568476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsanın doğayı kontrol altına alma ve ona hükmetme çabasında teknolojinin daima önemli bir rolü olmuştur. Teknolojinin günlük hayatta daha fazla yer etmeye başlamasıyla toplumlar teknolojiye gittikçe bağımlı hale gelmiştir. Teknolojinin bu gücü aynı zamanda ona karşı bir güvensizlik de yaratmış ve teknofobi kavramı ortaya çıkmıştır. Teknolojiye karşı olan korkuyu ifade eden teknofobi özellikle bilim kurgu filmlerinde sıkça işlenmiştir. Bu çalışmada, bir bilim kurgu alt türü olan tekno-noir filmlerdeki türsel kodlar ve teknofobik söylemin bu kodlarla nasıl oluşturulduğu saptanmaya çalışılmıştır. Örneklem olarak belirlenen filmler anlatı, karakter ve ikonografi açısından ele alınmış ve tür analizi uygulanmıştır. İncelemeler sonucunda, tekno-noir filmlerin tür filmlerine uygun olarak ortak türsel kodlar taşıdıkları, bu kodlar aracılığıyla ortak bir teknofobik söylem geliştirdikleri ve toplumdaki teknoloji korkusunu yansıttıkları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology has always played an important role in human effort to control nature. With more and more technology in everyday life, societies became increasingly dependent on it. This power of technology also created insecurity against it and the concept of technophobia emerged. Technophobia, which expresses the fear of technology, has been frequently used in science fiction films. In this study, it has been tried to determine the genre codes and conventions and technophobic discourse in science fiction sub-genre techo-noir films. Sample films were examined in terms of narrative, character and iconography in line with genre analysis. As a result of the research it has been found techno-noir films have common type of codes and conventions as such in all genre films, through these codes and conventions they develop a common technophobic discourse and reflect the fear of technology in society.