Yeni amino oksim ligandların sentezi, karakterizasyonu, bazı metallerle komplekslerinin hazırlanması, iletkenlik ve indirgenme-yükseltgenme potansiyellerinin belirlenmesi
Synthesis and characterization of the new aminooxime ligands, preparation of their metal complexes, determination of conductivity and reduction-oxidation potentials
  1. Tez No: 197701
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF TAŞ, PROF.DR. BAHATTİN GÜMGÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
TEZ N ADI: YEN AM NO OKS M L GANDLARIN SENTEZ ,KARAKTER ZASYONU, BAZI METALLERLE KOMPLEKSLER N NHAZIRLANMASI, LETKENL K VE ND RGENME-YÜKSELTGENMEPOTANS YELLER N N BEL RLENMESYAZARI: AHMET KILIÇÖZETBu çalışmada oniki yeni ligand ve bunların Ni(II), Cu(II) ve Co(II) metal komplekslerisentezlendi. Çalışmanın ilk basamağında; fenilkloroglioksim ve p-tolilkloroglioksimsentezlendi. Daha sonra L1H2, L2H2, L3H2, L4H2, L5H2 ve L6H2 ligandları, fenilkloroglioksimveya p-tolilkloroglioksimin tetrahidrofuran (THF) çözücüsü içindeki çözeltileri ile farklıprimer aminlerin tetrahidrofuran (THF) çözücüsü içindeki çözeltilerinin reaksiyonundan eldeedildi. Tek çekirdekli Ni(II), Cu(II) ve Co(II) metal kompleksleri, L1H2, L2H2, L3H2, L4H2,L5H2 ve L6H2 ligandları ile NiCl2.6H2O, CuCl2.2H2O veya CoCl2.6H2O metal tuzlarınınetanol içindeki çözeltilerinin karıştırılmasıyla (metal-ligand oranı 1:2) elde edildi.Çalışmanın ikinci basamağında; anti-monokloroglioksim sentezlendi. Daha sonraL7H2, L8H2, L9H2, ve L10H2 ligandları, anti-monokloroglioksimin tetrahidrofuran (THF)çözücüsü içindeki çözeltileri ile farklı primer aminlerin tetrahidrofuran (THF) çözücüsüiçindeki çözeltilerinin reaksiyonundan elde edildi. Tek çekirdekli Ni(II), Cu(II) ve Co(II)metal kompleksleri, L7H2, L8H2, L9H2, ve L10H2 ligandları ile NiCl2.6H2O, CuCl2.2H2O veyaCoCl2.6H2O metal tuzlarının etanol içindeki çözeltilerinin karıştırılmasıyla (metal-ligandoranı 1:2) elde edildi.Çalışmanın üçüncü basamağında; dikloroglioksim sentezlendi. Daha sonra L11H2ligandı, siyonojen di-N-oksitin diklorometan çözücüsü içindeki çözeltisi ile bir primer aminindiklorometan çözücüsü içindeki çözeltisinin reaksiyonundan elde edildi. Fakat bu ligandsaflaştırılamadı. Daha sonra L12H2 ligandı, diklorglioksimin tetrahidrofuran çözücüsü içindekiçözeltisi ile bir primer aminin tetrahidrofuran çözücüsü içindeki çözeltisinin reaksiyonundanelde edildi. Tek çekirdekli Ni(II), Cu(II) ve Co(II) metal kompleksleri, L11H2 ve L12H2ligandları ile NiCl2.6H2O, CuCl2.2H2O veya CoCl2.6H2O metal tuzlarının etanol içindekiçözeltilerinin karıştırılmasıyla (metal-ligand oranı 1:2) elde edildi.Bütün ligandların Ni(II), Cu(II) ve Co(II) metal komplekslerinin geometrileri karedüzlem veya aksiyal ligand olarak iki mol su içeren metal komplekslerinin geometrileri iseoktahedral olarak değerlendirilmiştir.Tüm ligandların ve bunların Ni(II), Cu(II) ve Co(II) metal komplekslerinin yapılarıElementel analiz, 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FT-IR, UV-VIS, Manyetik susseptibiliteölçümleri ile aydınlatıldı. Ayrıca, metal komplekslerin Erime noktası, iletkenlikleri veyükseltgenme-indirgenme potansiyelleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
TITLE: SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF THE NEW AMINOOXIMELIGANDS, PREPARATION OF THEIR METAL COMPLEXES, DETERMINATION OFCONDUCTIVITY AND REDUCTION-OXIDATION POTENTIALS.AUTHOR: AHMET KILIÇSUMMARYIn this work, twelve new ligands and their Ni(II), Cu(II) and Co(II) metal complexeshave been synthesized. In the first step of the study, phenylchloroglyoxime and p-tolylchloroglyoxime have been synthesized. Later, Ligands (L1H2, L2H2, L3H2, L4H2, L5H2 andL6H2) was synthesized from the reaction of a solution of different primary amines intetrahydrofuran(THF) with a solution of phenylchloroglyoxime or p-tolylchloroglyoxime intetrahydrofuran(THF). Mono nuclear complexes of Ni(II), Cu(II) and Co(II) metal complexeswere obtained by refluxing the ligands (L1H2, L2H2, L3H2, L4H2, L5H2 and L6H2) andNiCl2.6H2O, CuCl2.2H2O or CoCl2.6H2O (metal to ligand ratio 1:2) together in ethanol.In the second step of the study, anti-monochloroglyoxime have been synthesized.Later, ligands (L7H2, L8H2, L9H2 and L10H2) were synthesized from the reaction of a solutionof different primary amines in tetrahydrofuran (THF) with a solution of anti-monochloroglyoxime in tetrahydrofuran (THF). Mono nuclear complexes of Ni(II), Cu(II)and Co(II) metal complexes are obtained by refluxing the ligands (L7H2, L8H2, L9H2 andL10H2) and NiCl2.6H2O, CuCl2.2H2O or CoCl2.6H2O (metal to ligand ratio 1:2) together inethanol.In the third step of the study, dichloroglyoxime have been synthesized. Ligand (L11H2)was synthesized from the reaction of a solution of a primary amine in dicholoromethane(CH2Cl2) with a solution of cyanojen-di-N-oxide in dicholoromethane (CH2Cl2). But, L11H2was not purified. Later, ligand (L12H2) was synthesized from the reaction of a solution of aprimary amine in tetrahydrofuran (THF) with a solution of dichloroglyoxime intetrahydrofuran (THF). Mono nuclear complexes of Ni(II), Cu(II) and Co(II) metal complexeswere obtained by refluxing the ligands (L11H2 and L12H2) and NiCl2.6H2O, CuCl2.2H2O orCoCl2.6H2O (metal to ligand ratio 1:2) together in ethanol.The Ni(II), Cu(II) and Co(II) metal complexes of all ligands are proposed to be squareplanar or metal complexes are proposed to be octahedral with two water molecules as axialligands.The structure of the ligands and theirs Ni(II), Cu(II) and Co(II) metal complexes havebeen identified with a combination of elemental analysis, 1H and 13C-NMR spectra, FT-IR,UV-VIS, magnetic susceptibility measurements. Also, melting point, conductivitymeasurements and reduction-oxidation potentials of metal complexes have been determined.