Okullarda paylaşılan liderlik uygulamaları ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between shared leadership practices in schools and teachers'organisational thrust level
  1. Tez No: 568518
  2. Yazar: HALİL RAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda paylaşılan liderlik uygulamaları ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın evrenini 2015 – 2016 öğretim yılında Afyonkarahisar ilinde görev yapan 2830 öğretmen, araştırmanın örneklemini ise 410 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfî örnekleme yoluna gidilmiştir. Araştırmada veriler“Paylaşılan Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Güven Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin okullarda paylaşılan liderlik uygulamalarına ilişkin görüşlerinin, görevlerin birlikte Tamamlanması, karşılıklı beceri geliştirme ve duygusal destek boyutlarında ''orta'' düzeyde, çalışanlar arasında merkezi olmayan etkileşim boyutunda ise düşük düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Öğretmenlerin paylaşılan liderliğe ilişkin algıları kıdem değişkenine göre, görevlerin birlikte tamamlanması, karşılıklı beceri geliştirme ve duygusal destek boyutlarında anlamalı olarak farklılaşırken çalışanlar arasında merkezi olmayan etkileşim boyutunda ise farklılaşmamaktadır. Yine araştırmaya göre öğretmenlerin örgütsel güven ve yöneticiye güven algıları yüksek düzeydedir. Kıdem değişkenine göre öğrtemenlerin örgütsel güven ve yöneticiye güven düzeyleri anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Okuldaki öğretmen sayısına göre öğrtemenlerin yöneticiye güven düzeyleri arasında fark bulunmazken, örgüte güven düzeyleri arasında anlamlı olarak fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between shared leadership practices in secondary schools and tachers' organisational trust level. Relational screening model was used in the research. The target population of the study consisted of 2830 teachers and for the research, 410 teachers who worked in secondary in Afyonkarahisar in the 2015-2016 academic year were examined. Simple random sampling was used in this research. The data were collected by using Shared leadership scale and organizational trust scale. According to the results of the research, the level of teachers' perception of Shared leadership is moderate in the dimemsions of joint completition of tasks, mutual skill development and emotional support. Teachers' perception of decentralized interaction which is one of the dimensions of Shared leadersip is low. According to the teachers' professional seniority variable Shared leadership differs significiantly in the dimensions of joint completition of tasks, mutual skill development and emotional support while there is no difference with decetralized interaction dimension. According to the research result, teachers' perception of organizational trust level is high. According to the professional seniority variable, there is a significant difference between trust in the school and trust in the administrator. Whereas there is a significant difference in the trust dimension of the organization, there is no sinificiant difference in the trust subscale in terms of the number of teachers in the school.