İBB Atatürk Kitaplığı OE_YZ_0561 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
IBB Ataturk Library classification of the poem journal registered in OE_YZ_0561 in reference to the text with transcription and according to sysyematic classifation of journals project (mestap) classifation
- Tez No: 568517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 799
Özet
Arapça“cem'”kökünden türemiş bir kelime olan mecmua,“toplama, bir araya getirme”anlamlarına gelmektedir. Edebî bir terim olarak ise mecmua, şiirlerle yahut çeşitli konuların ele alındığı yazılarla oluşturulan eserlerin genel ismidir. Şiir mecmuaları, Klasik edebiyatın farklı dönemlerine ait ürünlerini bir araya getirdiği önemli kaynaklardandır. Mecmualar şiir mecmuları ile sınırlı kalmayıp zengin içerikleri ile edebiyatın yanında tıp, tarih, sosyoloji gibi bilim dallarına da hizmet edecek nitelikte önemli eserlerdir. Çalışmamızın konusu İBB Atatürk Kitaplığı OE_Yz_0561 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifidir. Çalışmamıza konu olan mecmuada daha çok 17. yüzyıl şairlerinin eserlerinden örneklere yer verildiği görülmektedir. Derleyicisi hakkında herhangi bir bilgi içermeyen mecmua; 127 varak ve 548 şiirden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Journal derives from the root of an Arabic word“cem”that means collection, bringing together. As a literary term, journal is a general name of the works that are comprehensive and important sources that keep the products of our Divan literature from different periods together. Journals is not only limited to poetry journals, besides literature but also has a rich contents and important works that serve to science, medicine, history and sociology. The subject of our study is the classification of the poetry journals which is registered in İBB Atatürk Library OE_YZ_0561 according to the transcribed text and the Systematic Classification of Mecmua Project (MESTAP). When the journal is examined, poets with poems are generally belong to the 17th and 18th centuries. Journal does not contain any information about the compiler consists of one hundred and twenty-seven sheets and five hundred and forty-eight poems