Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde dijital test aracı kullanımının akademik başarı ve derse yönelik tutuma etkisi
The effect of using digital test tool on academic success and attitude towards information technology and software course
  1. Tez No: 568523
  2. Yazar: MUSTAFA YALIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öğrenme sürecinde teknolojinin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte test sürecinde de teknoloji kullanımına başlanmıştır. Öğreticiler derslerinde farklı dijital test araçlarını kolaylıkla kullanmaktadır. Bu kapsamda ölçme ve değerlendirme amacıyla dijital test araçlarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu araştırma, 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde dijital test aracı kullanımının akademik başarı ve derse yönelik tutuma etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dijital test aracı olarak Kahoot uygulaması kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Nevşehir ili merkezindeki Yavuz Selim Han Ortaokulunda, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersini ilk defa alan öğrenciler ile yapılmıştır. Araştırmada, öntest – sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen oluşturulmuştur. Deney grubunda, 8 hafta boyunca dijital test aracı olarak Kahoot uygulaması kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre her iki grupta yer alan öğrencilerin akademik başarılarının arttığı, ders sürecinde dijital test aracının ölçme ve değerlendirme amacıyla kullanıldığı grupta BTY dersine yönelik tutumlarda olumlu değişimler olduğu diğer grupta tutum noktasında bir değişim olmadığı görülmüştür. Dijital test aracı olarak Kahoot uygulanan grubun akademik başarısının kontrol grubundan daha yüksek bulunduğu görülmüş, gruplar arasında BTY dersine yönelik tutumlarda anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of technology in the learning process, the use of technology has started in the test process. Students can easily use different digital test tools in their courses. In this context, the use of digital test tools for assessment and evaluation is becoming more common. This study was conducted to investigate the effect of digital test tool usage on 6th grade Information Technologies and Software course on academic achievement and attitude towards the course. Kahoot application was used as a digital test tool. The research was carried out with the students who took Information Technology and Software course for the first time in Yavuz Selim Han Secondary School in Nevşehir city center in 2018-2019 academic year. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was created. Kahoot application was used as a digital test tool for 8 weeks in the experimental group. According to the results of the study, it was seen that the academic achievement of the students in both groups increased and the positive changes in the attitudes towards ITS course were observed in the group where digital test tool was used for assessment and evaluation. The academic success of the Kahoot group was found to be higher than the control group and there was no significant difference in the attitudes towards ITS course between the groups.