İlkokul 3. sınıf Türkçe ders kitabındaki etkinlik soruları ile düşünme rutinleri sorularının kendini yazılı olarak ifade etme kazanımları doğrultusunda karşılaştırılması
Comparison of the effect of the activity questions in third grade Turkish textbooks and thinking routine questions on the skills of expressing oneself in written form
  1. Tez No: 568524
  2. Yazar: GÜLBEN TAŞBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı 3. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan metin etkinlikleri soruları ile düşünme rutinleri sorularının, kendini yazılı olarak ifade etme kazanımlarını sağlaması yönünden karşılaştırılmasıdır. Araştırmada ders kitabı metin etkinlikleri soruları ile düşünme rutinleri sorularından oluşan uygulama kâğıdı veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep şehir merkezinde genellikle alt sosyoekonomik düzeydeki öğrencilerin devam ettiği bir ilkokulda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 3. sınıfta öğrenim gören 26 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, ders kitabı etkinlik soruları ve düşünme rutinleri sorularından oluşan uygulama kâğıtlarına öğrencilerin verdikleri cevaplar aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan verilerde her bir cümle, kendini yazılı olarak ifade etme kazanımları ile eşleştirilerek analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, düşünme rutinleri sorularının kendini yazılı olarak ifade etme kazanımlarını sağlamada ve düşünme becerilerini geliştirmede daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the activity questions in Ministry of Education third grade Turkish textbooks and thinking routines questions on the skills of expressing oneself in written form. In the study, activity questions of the textbook and thinking routines questions are used as data collection tools. The participants are 26 third grade students enrolled at a public primary school in the 2017-2018 educational year. The school was serving students mainly from low socioeconomic backgrounds in Gaziantep, an industrially developed city in the Southeast of Turkey. The data sources are students‟ responses to textbook activity questions and thinking routines questions. Every single sentence of students‟ written responses is analyzed by coding with the course objectives of expressing oneself. It was found out that thinking routines questions are more effective in bringing the objectives of expressing oneself in the written form and in improving thinking skills.